Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Adwokat a radca prawny – dlaczego nie należy mylić tych pojęć?
Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu określenia adwokat i radca prawny nie powinny być stosowane zamiennie, ponieważ mają inne znaczenie. Osoby pełniące funkcję radcy prawnego nie są adwokatami. Udając się po pomoc prawną, warto wiedzieć, do kogo konkretnie należy się skierować. Czym więc różnią się od siebie adwokat i radca prawny? Dlaczego nie należy mylić tych pojęć? Odpowiadamy w artykule.
Kim jest adwokat?
Choć zarówno adwokaci, jak i radcy prawni (podobnie jak notariusze, sędziowie czy prokuratorzy) są prawnikami, nie są to tożsame pojęcia. Tytułem adwokata i radcy prawnego nie może się również posługiwać osoba będąca świeżo po ukończeniu 5-letnich studiów. Dopiero po zakończeniu aplikacji oraz uzyskaniu wpisu na właściwą listę może używać tytułu zawodowego, prowadzić kancelarię, a także występować jako pełnomocnik w sprawach sądowych. Wcześniej może jedynie udzielać porad i opinii prawnych, a także sporządzać umowy.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Praca adwokata polega przede wszystkim na reprezentacji swoich klientów przed sądami, urzędami i innymi organami w sprawach karnych oraz cywilnych dotyczących rozwodów, spadków, odszkodowań czy prawa pracy. Ponadto zajmują się oni:
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie upadłościowe?
sporządzaniem opinii prawnych,
opracowywaniem projektów aktów prawnych,
udzielaniem porad prawnych.
Kim jest radca prawny?
Zawód radcy prawnego regulowany jest ustawą o radcach prawnych. Jego praca polega przede wszystkim na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, a także sporządzaniu opinii prawnych. Kompetencje radcy prawnego nie różnią się jednak obecnie od kwalifikacji adwokata – również on może reprezentować swoich klientów przed sądem, a także występować w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Ujednolicenie tych zawodów nastąpiło w 2015 roku. W związku z tym, niezależnie od rodzaju pomocy prawnej, jakiej potrzebujesz, możesz bez przeszkód udać się zarówno do kancelarii adwokackiej, np. Adwokata Przemysława Kowalewskiego, jak i radców prawnych.
Przeczytaj również: Na czym polega dozór elektroniczny?
Różnice pomiędzy adwokatem a radcą prawnym
Obecnie pozostały jedynie dwie niewielkie różnice pomiędzy zawodem adwokata i radcy prawnego. Pierwsza z nich dotyczy oczywiście rodzaju ukończonej aplikacji po studiach. Druga jest związana z możliwością zatrudnienia. Zgodnie z prawem o adwokaturze adwokat wykonujący swój zawód nie może pozostawać w stosunku pracy. Może być on zatrudniony w inny sposób, np. na podstawie umowy cywilnoprawnej. Radca prawny natomiast może pracować, opierając się na umowie o pracę. W takiej sytuacji nie może on jednak występować w charakterze obrońcy w sprawach karnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana