Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa domu drewnianego w świetle przepisów budowlanych
Rozpoczęcie i prowadzenie budowy domu jednorodzinnego jest podobnie jak w przypadku innych wznoszonych obiektów ściśle uregulowane w przepisach prawa budowlanego. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji trzeba więc dopełnić stosownych formalności, niezbędne okaże się również przestrzeganie obowiązujących regulacji w trakcie wykonywania poszczególny robót i przy odbiorze obiektu.
Co warto wiedzieć o domach drewnianych?
Najczęściej wykorzystywaną obecnie technologią wznoszenia budynków mieszkalnych jest wykonanie ścian murowanych. Od lat w naszym klimacie stosuje się także w tym celu z dużym powodzeniem drewno, które jest nie tylko łatwo dostępne i stosunkowo tanie, ale także zapewnia dobrą izolację termiczną. Techniki te są też wciąż bardzo popularne w krajach północnych, zwłaszcza w Skandynawii, gdzie znaczna część obiektów to domy z drewna. W Słupsku firmą specjalizującą się w prefabrykowanych budowlach szkieletowych jest ITS, oferująca domy, które mogą zostać ukończone w niezwykle krótkim czasie i korzystnie wyróżniają się swoimi cechami użytkowymi na tle budynków murowanych, gwarantując m.in. znacznie lepszy mikroklimat, równie szerokie możliwości wykończenia czy porównywalną trwałość.
Przeczytaj również: Jak i kiedy domagać się odszkodowania za szkody deweloperskie?
Jakich formalności wiążą się z budową domu drewnianego?
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa budowlanego wznoszenie domu o konstrukcji drewnianej powstającego z prefabrykatów oznacza konieczność dopełnienia tych samych formalności, jakie są wymagane przy obiektach murowanych. Podstawą do rozpoczęcia całej procedury będzie więc przygotowany przez architekta projekt. Musi on uwzględniać panujące warunki geologiczne, choć z racji niższego obciążenia gruntu masą budowli wymagania w zakresie nośności podłoża będą nieco niższe. Kolejnym ważnym elementem jest wystąpienie o pozwolenie na budowę. Wymaga to przedłożenia projektu architektoniczno-budowlanego, a także projektu zagospodarowania działki wraz z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o ile nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego. Potrzebne jest też oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Takie same jak przy obiektach murowanych są też wymogi co do samego prowadzenia budowy od strony formalnej. Firma ITS z Koszalina zajmuje się przygotowywaniem i wznoszeniem prefabrykowanych domów drewnianych o konstrukcji szkieletowej, wznoszonych wyłącznie na zlecenie inwestorów, którzy wystąpili o wydanie pozwolenia na budowę, nawet jeśli przepisy dopuszczają możliwość skorzystania z opcji dokonania zgłoszenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana