Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co musisz zrobić, jeśli nie chcesz przyjąć spadku?

Otrzymanie spadku jest czasami obarczone dodatkowymi obowiązkami. Niektóre z nich mogą okazać się niekorzystne dla spadkobiercy. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w przypadku długów. Jeśli osoba, która dziedziczy, nie jest w stanie uregulować zadłużenia lub nie chce tego zrobić, można skorzystać z możliwości odrzucenia spadku. Jak to zrobić, gdzie i kiedy należy zgłosić zrzeczenie się spadku? Wyjaśniamy kwestie związane z odrzuceniem spadku!
Kiedy i gdzie należy zgłosić odrzucenie spadku?
Aby skutecznie zrzec się spadku, należy to zrobić zgodnie z prawem i w odpowiednim terminie. Najlepiej zrobić to poprzez spisanie umowy zrzeczenia się dziedziczenia w formie aktu notarialnego. Odrzucenia spadku można dokonać w sądzie lub u notariusza w ciągu 6 miesięcy od dnia jego nabycia. Za początek tego okresu uznaje się moment, w którym spadkobierca dowiedział się o zaistniałej sytuacji. Może to być dzień otwarcia i odczytania testamentu. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, uznaje się, że spadek został przyjęty wraz z ewentualnymi długami. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się ustnie przed sądem lub dostarcza się je na piśmie z podpisem poświadczonym notarialnie. Warto wiedzieć, że do skutecznego złożenia oświadczenia potrzebna jest pełna zdolność do czynności prawnych.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Procedura odrzucenia spadku – kto może odrzucić spadek?
Spadek może zostać odrzucony przez spadkobiercę ustawowego i testamentowego. Osoby pełnoletnie, o nieograniczonej zdolności do czynności prawnych mogą osobiście złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. W imieniu osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo dokument składają ich przedstawiciele ustawowi. Można także skorzystać z oferty pełnomocnictwa. Jeśli potrzebujesz porady, skontaktuj się z notariuszem, który specjalizuje się w prawie spadkowym. Pomoże Ci podjąć decyzję dotyczącą spadku i doradzi nawet w zawiłych sprawach. Takie usługi świadczy m.in. Kancelaria notarialna Artur Pędracki w Rybniku.
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się protokół spółek?
W niektórych sytuacjach, np. wtedy, gdy spadek jest obciążony długami, korzystniejsze jest jego odrzucenie, niż przyjęcie. Warto wtedy rozważyć zrzeczenie się spadku przed sądem lub notariuszem. W ten sposób możesz uniknąć nieprzyjemności związanych z takim przypadkiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana