Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy można zapisać w testamencie składniki majątku spadkobiercy?

Testament to akt sformalizowany, który musi spełniać konkretne warunki ustawowe. Może być sporządzony własnoręcznie lub przez notariusza. Jako wyraz ostatniej woli, zawiera jednostronne oświadczenie, które umożliwia rozrządzenie majątkiem na wypadek śmierci spadkodawcy. Przepisy nie określają minimalnej treści tego dokumentu. Dowiedz się, czy możliwe jest zapisanie wybranego elementu majątku w testamencie!
Zapis w testamencie – jak go sporządzić?
Obowiązujące przepisy prawne pozwalają na sporządzenie testamentu, w którym spadkodawca ustanawia nawet tylko jeden zapis. Co do zasady, przeznaczenie wskazanej osobie konkretnych składników majątku jest właśnie zapisem. Może zatem wskazać konkretny składnik majątku, który po jego śmierci otrzyma konkretny spadkobierca. Poszczególne przedmioty majątkowe mogą stać się wówczas własnością wyznaczonych w testamencie osób. Co więcej, testator może w tym dokumencie rozporządzić nawet tym, co stanie się jego własnością już po sporządzeniu testamentu.
Rozdysponowanie konkretnych składników majątku w testamencie poszczególnym spadkobiercom może stworzyć wiele problemów. Specjaliści Kancelarii notarialnej Szczecin Prawobrzeże wskazują, że jeżeli w testamencie każdy element majątku został przypisany innej osobie, wówczas mogą one być tratowane jako powołane do spadku w częściach ułamkowych. Ma to miejsce, gdy zapisane składniki majątkowe obejmują niemal cały spadek. Ustalenie, w jakich częściach nastąpiło powołanie do spadku wymaga określenia wartości wszystkich tych elementów i spadku jako całości.
Jak zapisać wybrane elementy majątku spadkobiercom?
By uniknąć konfliktu i problemów natury prawnej, wskazane jest, by spadkodawca sam zaplanował, jak chce podzielić swój majątek po śmierci. W szczególności dotyczy to przedmiotów cennych, mających duże znaczenie dla jego rodziny. W rozdysponowaniu majątkiem może pomóc np. Notariusz Prawobrzeże. Sporządzony przez eksperta dokument będzie zgodny z obowiązującym prawem, a w trakcie jego przygotowywania specjalista wyjaśni wszelkie niejasne kwestie.
Jedynie testament pozwala na rozporządzanie majątkiem po śmierci w sposób inny niż ten przewidziany prawem. Można w nim zamieścić zapis zwykły lub windykacyjny, a więc wskazać wprost, kto ma odziedziczyć poszczególne składniki majątkowe spadkodawcy. Osoba, której dotyczy zapis zwykły, ma prawo żądać wydania na jego rzecz zapisanego mu przedmiotu. W przypadku zapisu windykacyjnego zapisobierca staje się właścicielem danego składnika majątkowego z momentem śmierci spadkodawcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana