Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy osoba niespokrewniona może dziedziczyć majątek?
Prawo spadkowe precyzyjnie reguluje zasady, na jakich może odbywać się dziedziczenie zgromadzonego przez zmarłego majątku. Z jednej strony chroni ono interesy najbliższych, jasno określając kto i w jakich okolicznościach uzyska udział w pozostawionych dobrach, z drugiej gwarantuje pewną swobodę w rozporządzaniu swoją własnością, umożliwiając zainteresowanemu przekazanie części zgromadzonych ruchomości i nieruchomości wskazanym osobom.
Zasady dziedziczenia
Dziedziczenie odbywa się na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Majątek pozostawiony przez zmarłego trafia do jego najbliższych z uwzględnieniem tzw. kolejności dziedziczenia. W kręgu osób, które uprawnione są jako pierwsze do objęcia masy spadkowej, znajduje się małżonek oraz dzieci zmarłego, otrzymujący udział w równych częściach, choć wielkość przypadająca współmałżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4. W sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił potomstwa, połowa majątku trafia do małżonka, a połowa do rodziców, natomiast wówczas, gdy spadkodawca nie zawarł związku małżeńskiego, cały majątek trafia do jego rodziców. Jeżeli nie dożyli oni otwarcia spadku, dziedziczy rodzeństwo zmarłego albo jeżeli nie żyją – ich dzieci albo wnuki. W razie, gdyby zmarły nie miał rodzeństwa, dziedziczą po nim dziadkowie, a po ich śmierci ich spadkobiercy. W przypadku, kiedy małżonek zmarłego nie dożył otwarcia spadku, przynależna mu część przypada jego dzieciom.
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie upadłościowe?
Przepisy przewidują jednak możliwość zmiany listy osób, które obejmują majątek po śmierci spadkodawcy, co wymaga jednak przygotowania testamentu. W tym przypadku testator ma możliwość swobodnego wskazania osób fizycznych lub prawnych, które obejmą po jego śmierci majątek albo wskazaną jego część. Osoby fizyczne, które dziedziczą testamentowo, nie muszą być w żaden sposób spokrewnione ze zmarłym.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Dziedziczenie testamentowe
W przypadku dziedziczenia testamentowego trzeba jednak pamiętać o instytucji zachowku. Oznacza to, iż bliscy krewni uprawnieni do dziedziczenia ustawowego mogą domagać się od osób wskazanych w testamencie wypłacenia kwot o wartości odpowiadającej połowie majątku, jak przypadłby im w udziale przy dziedziczeniu kodeksowym. W sytuacji, kiedy o zachowek występuje osoba małoletnia albo trwale niezdolna do pracy, wysokość kwoty, jaka musi zostać przekazana w ramach zachowku, wynosi 2/3 wartości. Wśród krewnych mających prawo do zachowku znajdują się małżonek zmarłego, a także zstępni, czyli dzieci, wnuki i prawnuki. Jeżeli zmarły nie zawarł związku małżeńskiego albo nie pozostawił potomstwa, zachowek mogą otrzymać jego rodzice.
Przeczytaj również: Na czym polega dozór elektroniczny?
W sprawach związanych z dziedziczeniem warto korzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w sprawach spadkowych. W Bydgoszczy można wybrać Kancelarię Adwokacką Grażyny Michalskiej, Agnieszki Pająk, Jarosława Ślachciaka i Tomasza Topolińskiego. Zajmuje się ona także obsługą firm oraz pomocą prawną w zakresie prawa karnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana