Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy upadłość konsumencka to skuteczna metoda wyjścia z długów?
Upadłość konsumencka to proces sądowy, w którego trakcie orzeka się niewypłacalność osoby fizycznej wobec wierzycieli. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej polega nie tylko na rozłożeniu długu na raty, ale daje również możliwość jego częściowego lub całkowitego umorzenia. Jeżeli chcesz zyskać komfort psychiczny, zdecyduj się na upadłość konsumencką. Dowiedz się, czy jej ogłoszenie to szansa na nowy start i spokojne życie bez długów!
Czym skutkuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jedyną szansą na wyjście ze spirali długów. Jej głównym skutkiem jest poprawa sytuacji finansowej i uzyskanie oddłużenia. Nie zawsze jednak dojdzie do całkowitego umorzenia długu. Sąd często decyduje o umorzeniu jedynie części zobowiązań. Dotyczy to zobowiązań, których dłużnik nie jest i nie będzie w stanie uregulować, oraz które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości.
Przeczytaj również: Czym jest upadłość konsumencka i kto może z niej skorzystać?
Dłużnik przy współpracy z doświadczoną kancelarią ma szansę na wyłączenie niektórych części majątku z masy upadłościowej i zachowanie tych dóbr, które przejąłby komornik. Jak zauważa radca prawny z Kancelarii Legal Liability z Łodzi:
Przeczytaj również: Co musi obligatoryjnie zawierać wniosek o upadłość konsumencką?
Postępowanie upadłościowe bywa odradzane konsumentom ze względu na zagrożenie utratą nieruchomości, udziałów w spółkach czy pojazdów. Jednak nasza pomoc obejmuje także ochronę majątku. Potrafimy skutecznie wyłączyć składniki mienia z masy upadłościowej, co pozwala zachować w określonych okolicznościach samochód czy mieszkanie.
W wyniku ogłoszenia upadłości konsumenckiej sąd może umorzyć zobowiązania dłużnika. W tym celu dłużnik musi wykonać szczegółowy plan spłaty wierzycieli. Jednak w sytuacji, w której dłużnik wykaże, że nie jest w stanie dokonać żadnych spłat, sąd może umorzyć dług bez potrzeby przygotowania planu spłaty wierzycieli.
Przeczytaj również: Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Ogłosić upadłość konsumencką mogą osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej lub osoby będące gotowe ją zamknąć, jeżeli nie mają środków na regulowanie swoich zobowiązań od co najmniej 3 miesięcy. Co ciekawe, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które chcą uzyskać konsumencką zdolność upadłościową, wystarczy, że wykreślą swoją firmę z CEIDG. Dzięki temu będą mieli możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Do niedawna z postępowania upadłościowego mogli skorzystać tylko dłużnicy w trudnej sytuacji, np. po utracie pracy lub w trakcie ciężkiej choroby. Obecnie mogą z niego skorzystać także osoby, które doprowadziły do swojej niewypłacalności w sposób umyślny lub wskutek nieodpowiedzialnych zachowań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana