Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest akt notarialny?
Akt notarialny to dokument sporządzony przez notariusza, który potwierdza prawdziwość określonych czynności prawnych. Jego sporządzenie jest wymagane przez przepisy prawa w przypadku wielu istotnych umów oraz oświadczeń, takich jak sprzedaż nieruchomości, spadki czy darowizny. Akt notarialny daje gwarancję pewności i zabezpieczenia prawno-finansowego dla stron transakcji oraz ułatwia dowodzenie roszczeń w przyszłości.
Czym się charakteryzuje akt notarialny
Akt notarialny w Sosnowcu posiada szereg cech, które świadczą o jego autentyczności i niezbicie potwierdzają dokonanie określonej czynności prawnej.
Pierwszą z nich jest jego formuła – akt musi zostać sporządzony na piśmie przez notariusza, który zapewnia jego poprawność oraz zgodność z przepisami prawa. Ponadto, akt notarialny musi być wydany w dwóch egzemplarzach, przy czym jeden z nich pozostaje w archiwum kancelarii notarialnej, a drugi przekazywany jest stronie zainteresowanej.
Przeczytaj również: Dlaczego umowę darowizny warto sporządzić przed notariuszem?
Kolejną cechą jest obecność stron uczestniczących w akcie w trakcie jego sporządzania. Sporządzenie aktu notarialnego wymaga osobistego stawiennictwa stron przed notariuszem, który ma obowiązek dokładnie im wyjaśnić treść dokumentu oraz konsekwencje prawne podejmowanych decyzji. Dopiero po uzyskaniu oświadczenia stron o zrozumieniu aktu, notariusz przystępuje do jego sporządzenia.
Przeczytaj również: Jakie umowy warto sporządzać w formie aktu notarialnego?
Warto też wspomnieć, że akt notarialny musi być podpisany przez notariusza oraz strony uczestniczące w czynności prawnej. Brak podpisu któregokolwiek z uczestników powoduje nieważność aktu.
Przeczytaj również: Wypis a odpis aktu notarialnego - czym to się różni?
Rodzaje czynności wymagających aktu notarialnego
Istnieje wiele czynności prawnych, które ze względu na swoją istotność wymagają sporządzenia aktu notarialnego. Najważniejsze z nich to między innymi transakcje dotyczące nieruchomości, takie jak sprzedaż, kupno, darowizna czy zamiana. Akt notarialny jest również niezbędny przy ustanawianiu prawa użytkowania wieczystego, prawa służebności czy ustanawianiu hipoteki.
Ponadto, akt notarialny jest konieczny w przypadku spadków czy testamentów, zwłaszcza gdy dotyczą one nieruchomości lub innych wartościowych składników majątku. Inną ważną kategorią są umowy małżeńskie oraz rozwiązanie wspólnoty majątkowej. Jednym z miejsc, które oferuje sporządzanie aktów notarialnych, jest Kancelaria notarialna w Sosnowcu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana