Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia. Co jest do niego potrzebne?
Akt poświadczenia dziedziczenia jest prostym sposobem na potwierdzenie prawa do spadku. Kancelaria notarialna wymaga obecności wszystkich potencjalnych spadkobierców. Ponadto należy złożyć szereg niezbędnych dokumentów. Samo sporządzenie aktu potwierdzenia dziedziczenia nie trwa długo, nie podlega również rejonizacji. Co jest potrzebne do aktu poświadczenia dziedziczenia?
Co to jest notarialny akt poświadczenia dziedziczenia?
Akt poświadczenia dziedziczenia jest dowodem na posiadania prawa do nabycia spadku. W polskim prawie dzieje się to automatycznie. Lepiej jednak posiadać ten dokument, jeśli spadkodawca miał dłużników, od których można dochodzić spłaty. W przypadku spadku, którego częścią jest nieruchomość również trzeba wystąpić o notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Wpis o spadkobiercy musi się znaleźć w księgach wieczystych. Brak takiej informacji skutkuje dotkliwą kara finansową w wysokości nawet do 10000 złotych.
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się protokół spółek?
Prawo określa, jaką wysokość może mieć taksa notarialna. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.06.2004 w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564) dokładnie to reguluje. Czynności związane z aktem poświadczenia dziedziczenia zawarte są w Kodeksie Cywilnym, w Ustawie z dnia 23.04.1964 (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93) oraz Ustawie z dnia 14.02.1991 Prawo o notariacie (Dz.U. 1991 nr 22 poz. 91).
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Jakie dokumenty trzeba zabrać do notariusza, żeby sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia?
Większość aktów poświadczenia dziedziczenia wymaga protokołu. Głównym jego zadaniem jest ustalenie kolejności dziedziczenia. Wszyscy spadkobiercy muszą złożyć żądanie poświadczenia dziedziczenia. Ponadto należy przedstawić oświadczenie o braku innego postępowania spadkowego, a także dotyczące osób, które również dziedziczą lub wyłączają obecnych spadkobierców. Notariusz potrzebuje informacji o miejscu śmierci i obywatelstwie zmarłego, oświadczenia o testamentach lub ich braku i dane dotyczące posiadania gospodarstwa rolnego. Do protokołu kancelaria notarialna dołącza akt zgonu i oryginalne akty stanu cywilnego spadkobierców oraz zatwierdzony przez nich projekt protokołu.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o umowie darowizny?
W akcie poświadczenia dziedziczenia określona jest osoba spadkodawcy, tytuł dziedziczenia oraz wszyscy spadkobiercy wraz z wysokością przypadającego spadku. Ponieważ akt notarialny wymaga obecności wszystkich zainteresowanych, klienci Kancelarii Notarialnej Anny Mańk chwalą możliwość, że może być otwarta poza oficjalnymi godzinami urzędowania. Warto wiedzieć, że notarialny akt poświadczenia dziedziczenia można sporządzić tylko wtedy, gdy wśród spadkobierców panuje pełna zgoda. W przeciwnym wypadku należy zwrócić się do sądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana