Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest europejskie poświadczenie spadkowe?
Europejskie poświadczenie spadkowe związane jest z potwierdzeniem prawa do spadku. Potwierdza także danym przedmiotom spadkowym przysługującym spadkobiercom, zapisobiercom czy zarządcom spadku, a także wykonawcom testamentu. Dowiedz się, czym dokładnie jest europejskie poświadczenie spadkowe. Czy wydanie EPS wiąże się z opłatami? Sprawdzamy!
Czym jest europejskie poświadczenie spadkowe?
Szukasz wzoru europejskiego poświadczenia spadkowego? Zastanawiasz się, czym jest? Jest to akt, który potwierdza prawo do spadku bądź do danych przedmiotów spadkowych przysługujących:
- spadkobiercom,
- zapisobiercom,
- zarządcom spadku,
- wykonawcom testamentu.
Jesteś spadkobiercą? Jeśli tak, to będziesz potrzebować dowodu do okazania w urzędzie czy banku w innym kraju Unii Europejskiej. W ten sposób potwierdzisz, że możesz mieć składniki majątku spadkodawcy. Znajdują się one w tym kraju. Także wykonawca testamentu i zarządca spadku mogą wymagać dowodu, który będzie uprawniał go do wykonywania praw w innym kraju Unii Europejskiej.
Rozporządzenie obejmuje, które sądy będą odpowiednie w zakresie orzekania w sprawach spadkowych. Określa również, według jakiego prawa ustala się zasady dziedziczenia osób, które przebywają poza teren swojego kraju. Poza tym wdraża EPS. Jest to dokument, który jest taki sam w całej Unii Europejskiej i ułatwia wykazywanie praw do spadku w wielu krajach członkowskich.
Jak można otrzymać europejskie poświadczenie spadkowe?
Europejskie poświadczenie spadkowe można uzyskać dzięki notariuszom – ich czynności są sprawdzane przez sąd – oraz sądom – wyjątek stanowią referendarzy sądowi. Od Ciebie zależy wybór – czy skorzystasz z usług sądu czy kancelarii notarialnej.
Cały proces postępowania jest podobny do tych, które funkcjonują w polskim prawie dwóch trybów. Jesteś zainteresowany? Możesz otrzymać EPS w sądzie. Będzie bazować na postępowaniu o stwierdzenie kupna spadku. Z kolei notariusz działa na bazie postępowania mającego w rezultacie wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia.
Jakie są opłaty za wydanie europejskiego poświadczenia spadkowego?
Prawo do wydawania poświadczenia zależy od notariuszy i sądów – oprócz referendarzy sądowych. Warto wiedzieć, że działania notarialne są nadzorowane przez sąd. Poza tym sądowe czy notarialne poświadczenie spadkowe powinno działać równorzędnie. Do Ciebie należy wybór między drogą sądową a notarialną.
Jeśli chodzi o ceny, to kancelaria notarialna wymaga opłaty w wysokości 400 złotych. Z kolei opłata sądowa od wniosku o wydanie europejskiego poświadczenia spadkowego to koszt około 300 złotych.
Czy istnieją jakieś problemy z instrumentami krajowymi?
Dozwolone jest korzystanie z krajowych instrumentów po wydaniu EPS. Może to jednak się skończyć pojawieniem się w obrocie prawnym poświadczeń o różnej i sprzecznej treści. Niekiedy krajowe orzeczenie sądowe bądź poświadczenie notarialne odbiega od EPS. Związane jest to z innymi ustaleniami faktycznymi czy rozbieżnej oceny stanu faktycznego. Dotyczyć to może również zaistniałych problemów materialnoprawnych. Przy unifikacji kolizyjnych norm w zakresie prawa spadkowego rozporządzenie pozwala na zaistnienie różnych przeciwstawnych ocen. Szczególnie wstępnych kwestii mających znaczenie dla spadkowej sukcesji. Przykładem mogą być zagadnienia stanu cywilnego spadkodawcy wraz z jego prawnymi następcami.
Mogą to także być wpływające na sukcesję spadkową kwestie majątku małżeństwa – są one poza zakresem regulacji rozporządzenia. Jak się okazuje, konflikty te nie są wciąż uregulowane przez rozporządzenie. Niemożliwe jest ich rozwiązanie. Wiąże się to z podobieństwem art. 40 lit. c rozp. spad. a wskazówkami znajdującymi się w punkcie 66 rozporządzenia 114.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana