Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest protokół dziedziczenia i co jest w nim zawarte?
Protokół dziedziczenia to dokument zawierający oświadczenia osób stawiających się u notariusza w celu poświadczenia dziedziczenia, który ma duże znaczenie w procesie podziału pozostawionej przez spadkodawcę jego śmierci masy spadkowej. By jednak możliwe było stwierdzenie porządku dziedziczenia na podstawie protokołu dziedziczenia, musi on zawierać niezbędne informacje, a dodatkowo powinny zostać załączone do niego odpowiedniego dokumenty.
Co powinno zostać zamieszczone w protokole dziedziczenia?
Przed spisaniem protokołu dziedziczenia notariusz jest zobowiązany do pouczenia osób biorących udział w spisywaniu protokołu o obowiązku ujawnienia wszelkich okoliczności objętych treścią protokołu oraz o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń. Dopełnienie tego obowiązku jest niezbędne, by protokół dziedziczenia sporządzany przez przedstawiciela kancelarii notarialnej, takiej jak biuro notarialne w Olsztynie, mógł zostać uznany za sporządzony zgodnie z prawem.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o umowie darowizny?
Poza tym niezwykle istotne jest uwzględnienie w protokole dziedziczenia wszystkich niezbędnych informacji. W protokole dziedziczenia zamieszcza się w szczególności zgodne żądanie poświadczenia dziedziczenia złożone przez osoby biorące udział w spisywaniu protokołu. Poza tym uwzględnia się w nim oświadczenia o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi. W protokole dziedziczenia zawiera się również oświadczenia o znanych testamentach spadkodawcy lub braku takich testamentów czy oświadczenia, że w odniesieniu do spadku nie zostało uprzednio wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku i nie toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, ani nie został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia. Pełna lista informacji, które są zamieszczane w protokole dziedziczenia, znajduje w § 2. art. 95c. ustawy Prawo o notariacie.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Jakie dokumenty powinny zostać załączone przez notariusza do protokołu dziedziczenia?
Notariusz zajmujący się sporządzaniem protokołów dziedziczenia w Olsztynie lub w innej miejscowości powinien dołączyć do protokołu dziedziczenia następujące dokumenty: odpis aktu zgonu spadkodawcy; odpisy aktów stanu cywilnego osób powołanych do spadku z ustawy; projekt protokołu dziedziczenia oraz protokoły obejmujące oświadczenia o wyrażeniu zgody na spisanie protokołu dziedziczenia zgodnie z jego projektem, o ile zostały sporządzone lub spisane oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie praw do spadku.
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się protokół spółek?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana