Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest upadłość konsumencka i kto może z niej skorzystać?
Upadłość konsumencka to nic innego jak określenie przez osobę fizyczną niewypłacalności względem wierzycieli. Dotyczy zawsze osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Jako konsument dłużnik może wnieść sprawę do sądu o orzeczenie upadłości. Może to zrobić również wierzyciel. Dawniej upadłość konsumencka była rzadziej spotykana ze względu na rygorystyczne wymagania do dłużników. Co się zmieniło, że obecnie jest o nią łatwiej?
Co dokładnie oznacza upadłość konsumencka i kto może ją orzec?
Uznanie osoby prywatnej za niewypłacalną jest zawsze określane przez sąd. To on decyduje, czy w świetle dostępnych dowodów można stwierdzić, że dana osoba może skorzystać z opcji upadłości konsumenckiej. Według Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Witkowski, Cabała – Partnerzy Sp. P. w obecnym czasie o wiele łatwiej o uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia sprawy przez sąd. Dzieje się tak dlatego, że sądy są zachęcane do nieodrzucania wniosków i rozpatrywania ich nawet wtedy, gdy konsument popadł w długi na skutek niedbalstwa. Należy pamiętać, że celem takiego działania jest oddłużenie danej osoby w części lub całości oraz spłacenie zobowiązania wierzycieli.
Przeczytaj również: Czym dokładnie zajmuje się radca prawny?
Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej?
Logiczny jest wniosek, że upadłość konsumencka dotyczy jedynie osób prywatnych. Są to obywatele, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i ich zobowiązania nie wynikają z funkcjonowania takiej działalności. W takiej sytuacji upadłość konsumencka w Poznaniu może zostać ogłoszona po rozpatrzeniu stosownego wniosku przez sąd. Warunkiem jest spełnienie pozostałych wymagań:
Przeczytaj również: Na czym polega dozór elektroniczny?
dłużnik nie spłaca zobowiązań ponad 3 miesiące;
osoba zadłużona nie korzystała w czasie minionych 10 lat z opcji upadłości konsumenckiej;
dłużnik nie jest jednocześnie akcjonariuszem lub komandytariuszem odpowiedzialnym za długi spółki;
dłużnik nie działał na szkodę wierzycieli oraz nie doprowadził do obecnego zadłużenia z premedytacją.
Oczywiście sam proces upadłości konsumenckiej nie ogranicza się jedynie do założenia sprawy w sądzie. Konieczne jest również stworzenie uzasadnienia we wniosku o upadłość. Sąd nie musi orzec o umorzeniu całego długu, ale jego części. Przed złożeniem wniosku warto skontaktować się z prawnikiem, celem ustalenia odpowiedniej strategii działania.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana