Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym różni się dziedziczenie testamentowe od ustawowego?
Osoby zmarłe zazwyczaj pozostawiają po sobie określony majątek, który przypada w udziale ich najbliższym. Zasady dziedziczenia mienia po nieżyjących krewnych lub znajomych określone są szczegółowo w polskim ustawodawstwie. Zgodnie z nim można stać się właścicielem całości bądź części majątku nieboszczyka na drodze dziedziczenia ustawowego oraz testamentu. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj niniejszy artykuł.
Najważniejsze zasady dziedziczenia
Obowiązujący w Polsce Kodeks cywilny w dziale dotyczącym spadków wskazuje, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób. Do uzyskania określonych uprawnień przez spadkobierców nie jest konieczne składanie żadnych formalnych oświadczeń. Jeśli jednak dziedzic planuje odrzucić spadek, trzeba zadbać o przygotowanie oraz złożenie stosownej informacji do sądu w terminie do pół roku od momentu pozyskania informacji o przysługujących prawach do dziedziczenia. Tak dzieje się zazwyczaj, gdy pozostawione przez nieżyjącą osobę mienie obciążone jest określonymi zobowiązaniami finansowymi.
Przeczytaj również: Jak podważyć testament notarialny?
Szeroko pojęte sprawy spadkowe stanowią jedną z dziedzin, którymi najczęściej zajmują się profesjonalni adwokaci. Do najważniejszych obowiązków prawników w tym zakresie zalicza się udzielanie fachowych porad, przygotowywanie treści oświadczeń, a także reprezentowanie interesów klienta przed sądem.
Dziedziczenie testamentowe i ustawowe – charakterystyka
Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli spadkodawca przed śmiercią sporządził testament, wówczas przy przekazywaniu dziedzictwa osobom ujętym w „ostatniej woli” należy wziąć pod uwagę zawarte w niej zapisy. Właściciel majątku może nim rozporządzić w dowolny sposób, oddając go także niespokrewnionym osobom lub różnym instytucjom. Krewni, którzy w innych okolicznościach mieliby prawo do dziedziczenia ustawowego, mają wówczas możliwość starania się o tzw. zachowek przy wsparciu adwokata z takiej firmy, jak Kancelaria Prawna Radca Prawny Beata Kotula. Brak „ostatniej woli” oznacza, że spadek automatycznie przypada w udziale najbliższym członkom rodziny w ściśle ustalonej kolejności, począwszy od współmałżonka, dzieci i wnuków, a skończywszy na rodzicach, rodzeństwie, dziadkach oraz pasierbach zmarłego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana