Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym różni się separacja od rozwodu?

Separacja i rozwód to dwie odrębne instytucje prawa, które znacząco się od siebie różnią. Często okazuje się, że pomimo wspólnych starań życie w małżeństwie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Niektóre pary, chcąc ratować sytuację, decydują się na separację. To dobry krok do osiągnięcia porozumienia, który chroni przed ostatecznością – rozpadem rodziny i rozwodem.
Separacja a rozwód
Problemy małżeńskie często prowadzą do ostateczności, czyli rozwodu. Niektóre pary jednak przed złożeniem pozwu chcą ratować to, co łączyło je do tej pory. Decydują się wtedy na separację. Różnica pomiędzy jedną i drugą instytucją jest znacząca, ponieważ pociągają za sobą odmienne skutki prawne. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do rozwodu, separacja nie rozwiązuje małżeństwa. Obie strony nadal pozostają w formalnym związku, mimo iż nastąpił rozpad pożycia. Osoby decydujące się na ten krok są zobowiązane do wzajemnej pomocy w razie problemów drugiego ze współmałżonków. Małżeństwa pozostające w separacji nie mają także możliwości powrotu do panieńskiego nazwiska. Kolejną ważną kwestią jest to, że ta instytucja prawna jest możliwa do cofnięcia, rozwód zaś nie. Obecnie pracownicy Kancelarii Adwokackiej wśród przyczyn separacji wymieniają:
Przeczytaj również: Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata przy rozwodzie?
niedochowanie wierności,
niezgodność charakterów,
trudności finansowe,
rozpad pożycia małżeńskiego,
uzależnienia,
przemoc rodzinną.
Sytuacja ta jest okazją do znalezienia nici porozumienia między małżonkami. Jeśli jednak nie uda się zażegnać konfliktu, pary zwykle decydują się na rozwód.
Przeczytaj również: Jak wybrać prawnika ds. rozwodów?
Zawarcie nowego związku
Należy także pamiętać, że osoby pozostające w separacji nie mogą zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Strony pozostają bowiem dalej ze sobą prawnie związane. Kolejną różnicą jest także fakt, że na wniosek obu ze stron, małżonkowie mogą starać się o zniesienie separacji i powrócić do wspólnego życia. Możliwość taka nie istnieje w przypadku rozwodu. Tym, co łączy obie instytucje jest fakt, że małżonkowie mogą żądać od siebie alimentów w jednym i drugim przypadku. Jeśli para zdecydowała się na rozwód obowiązek wypłaty świadczenia istnieje do momentu zawarcia nowego związku formalnego przez osobę pobierającą alimenty.
Przeczytaj również: Jaka jest rola kancelarii adwokackiej w procesie rozwodowym?
Aby podjąć właściwą decyzję o wyborze najkorzystniejszego rozwiązania, warto pomyśleć o przyszłości własnej rodziny. Jeśli współmałżonkowie nadal pozostają ze sobą związani emocjonalnie, warto postawić na separację i dać sobie szansę na dojście do porozumienia. Jeśli natomiast nie wyobrażają sobie wspólnej przyszłości, mogą zadecydować o rozwodzie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana