Czym się zajmuje sąd apelacyjny?
Sąd apelacyjny składa się z prezesa, kolegium sądu i dyrektora. Warto poznać jego główne kompetencje i dowiedzieć się, jak wygląda apelacja w sądowym postępowaniu. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, jak wygląda postępowanie sądowe i jakie akty prawne regulują działanie sądów apelacyjnych. Sprawdź, jakimi sprawami się zajmują!
Co wchodzi w skład kompetencji sądu apelacyjnego?
Sąd apelacyjny w Katowicach czy innym mieście ma określone właściwości funkcyjne. Przede wszystkim rozpoznaje w drugiej instancji środki odwoławcze od orzeczeń okręgowych sądów, które wydawane są w pierwszej instancji. Dotyczy to spraw z zakresu:
- prawa cywilnego – również gospodarczego, rodzinnego i opiekuńczego przez I Wydział Cywilny,
- prawa pracy i ubezpieczeń społecznych – przez III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych,
- prawa karnego – dzięki II Wydziałowi Karnemu.
Oprócz tego sądy apelacyjne zajmują się sprawowaniem nadzoru przez IV Wydział wizytacji. Obejmuje to działalność administracyjną sądów z godności z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 roku w zakresie nadzoru nad działaniem administracyjnym powszechnych sądów. Zalicza się do tego także działalność notariuszy w sprawie przewidzianej w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 kwietnia 1991 roku w zakresie trybu wykonywania nadzoru nad działalnością notariuszy i organów notarialnego samorządu. Zawiera także działalność komorników. Jej zakres określa Ustawa z dnia 22 marca 2018 roku o sądowych komornikach.
Jakie akty prawne regulują organizację i zadania sądu?
Sąd apelacyjny w Krakowie czy innym mieście nie może działać bez zgodności z aktami prawnymi. Zaliczają się do nich przede wszystkim Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku. Ponadto musi działać zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych czy Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 roku. Dotyczy regulaminu urzędowania sądów powszechnych. Nie można również zapomnieć o Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 roku w zakresie nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną sądów powszechnych. Działalność nie byłaby możliwa bez stosowania się do:
- zarządzenia Ministra Sprawiedliwości – z 19 czerwca 2019 roku w zakresie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych czy innych działów dotyczących administracji sądowej,
- ustawy z 27 sierpnia 2009 roku – dotyczy finansów publicznych,
- rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości – z dnia 20 grudnia 2012 roku w zakresie szczegółowych zasad odnośnie prowadzenia finansowej gospodarki i działalności inwestycyjnej powszechnych sądów.
Bez tych przepisów prawa sądy apelacyjne nie mogą działać. Warto się z nimi zapoznać!
Jak wygląda apelacja w postępowaniu cywilnym?
Dzięki postępowaniu cywilnemu można zastosować środki odwoławcze od orzeczenia sądu I instancji. Oznacza to, że apelacja pozwala się odwołać. Jest środkiem, który nadzoruje i ocenia zasadność wyroku w przypadku I instancji. Wniesienie apelacji oznacza prawomocność wyroku. Wówczas sprawa jest przenoszona do sądu II instancji. Wnieść apelację można nie dłużej niż przez 14 dni. Rozpoznawane są sprawy, w których wyroki sądów okręgowych zostały zaskarżone. Do obowiązków sądów apelacyjnych należy decyzja o:
- odrzuceniu apelacji – w przypadku jej bezzasadności,
- zmiany wydania orzeczenia,
- wydania nowego orzeczenia.
W niektórych przypadkach możliwe jest uchylenie orzeczenia, które jest zaskarżone, a sprawę przekazuje się do ponownego rozpatrzenia I instancji. Dostępne jest poza tym uchylenie orzeczenia poprzez odrzucenie pozwu. Całe postępowanie może być także umorzone.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana
Komentarze użytkowników
-
K.G
Bardzo jasny i zrozumiały sposób informacji..