Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego rodzice żądają alimentów od dzieci i jak tego uniknąć?
Główną zasadą polskiego prawa rodzinnego jest zobowiązanie członków rodziny do wzajemnego wspierania się. Początkowo rodzice mają obowiązek łożyć na utrzymanie dzieci, a następnie brać czynny udział w ich wychowaniu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których to rodzice potrzebują pomocy od swoich dorosłych dzieci. Dlaczego chcą uzyskać obowiązek płacenia alimentów na swoją rzecz i jak tego uniknąć?
Kiedy można zasądzić alimenty od dzieci dla rodziców?
Obowiązek alimentacyjny według polskich przepisów odnosi się do krewnych w linii prostej, czyli rodziców, dzieci, dziadków oraz rodzeństwa. Aby uzyskać obowiązek płacenia alimentów na swoją rzecz, rodzic lub rodzice muszą wnieść pozew do sądu o zasądzenie dla nich alimentów. Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku konieczne jest wykazanie, że rodzic znajduje się w niedostatku. Oznacza to, że nie potrafi się samodzielnie utrzymać — pokryć kosztów zamieszkania, jedzenia, rachunków. Ostateczna ocena zależy od indywidualnego położenia danej osoby.
Przeczytaj również: Czym dokładnie zajmuje się radca prawny?
Jednocześnie dorosłe dziecko musi uzyskiwać dochody na takim poziomie, aby być w stanie wspomagać rodziców poprzez płacenie alimentów. Jeśli dzieci same znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i są w stanie to wykazać, sąd nie powinien osądzić od nich alimentów na rzecz rodziców. Podsumowując, przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, należy wziąć pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby osób uprawnionych, jak i możliwości zarobkowe i majątkowe osób zobowiązanych.
Przeczytaj również: Obliczanie wysokości alimentów. Kluczowe czynniki wpływające na decyzję sądu
Czy da się uniknąć alimentów na rzecz rodziców?
Istnieje kilka sposobów na uchylenie obowiązku płacenia alimentów na rzecz rodziców. Pierwszy z nich przewiduje konieczność wykazania, że strona pozwana ma takie dochody i własne wydatki, które nie pozwalają jej na płacenie alimentów. W takiej sytuacji niezbędne jest poparcie takich twierdzeń konkretnymi wyliczeniami. Po pomoc w przygotowaniu dowodów warto zwrócić się do profesjonalistów, np. ulpian-prawnik.
Przeczytaj również: Na czym polega zasiedzenie nieruchomości?
Można również próbować udowodnić, że strona powodowa ma wystarczające możliwości zarobkowe i jej zgromadzony budżet pozwala na samodzielne utrzymanie się. Takie rozwiązanie często okazuje się trudne, ze względu na niskie dochody z emerytury lub renty, z którymi ma się najczęściej do czynienia w przypadku osób starszych.
Trzecia droga pozwala na uniknięcie płacenia alimentów poprzez uzasadnienie, że takie zobowiązanie finansowe byłoby niesprawiedliwe lub nieuzasadnione. Ma to miejsce w sytuacji np. gdy rodzic zaniedbywał dziecko w dzieciństwie lub nie sprawował nad nim opieki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana