Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego umowę darowizny warto sporządzić przed notariuszem?
Do czynności notarialnych, które świadczone są przez notariuszy w ich kancelariach, zalicza się przede wszystkim sporządzanie różnorodnych umów w formie aktów notarialnych. Jedną z nich jest między innymi umowa darowizny, która poza określonymi przypadkami w teorii przy jej zawieraniu nie wymaga udziału notariusza. W praktyce najlepiej jednak zawsze sporządzać ją przed nim.
Czym jest umowa darowizny i co ją wyróżnia?
Umowa darowizny zaliczana jest do szczególnych rodzajów umów. Zgodnie z artykułem 888 Kodeksu cywilnego określana jest ona natomiast jako zobowiązanie darczyńcy do nieodpłatnego świadczenia swoim majątkiem względem obdarowywanego. W dużym uproszczeniu dotyczy ona więc przekazania przedmiotu umowy wybranej osobie bez pobierania za to jakichkolwiek opłat zarówno przez darczyńcę, jak i obdarowanego. Samym przedmiotem umowy może być natomiast praktycznie wszystko od nieruchomości, poprzez prawa, aż do wszelkiego rodzaju ruchomości, a także pieniędzy.
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się protokół spółek?
Umowa darowizny a obowiązujące przepisy
Według przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym oświadczenie darczyńcy składane przy zawieraniu umowy darowizny powinno być złożone w formie aktu notarialnego, jednak sama umowa zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego jest natomiast ważna, jeżeli została ona wykonana. Przy czym przepisy te nie mają zastosowania w przypadku umowy darowizny dotyczącej nieruchomości. W tym przypadku musi ona być bowiem koniecznie zawierana przed notariuszem, na przykład w Kancelarii Notarialnej w Gliwicach i mieć formę aktu notarialnego.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Dlaczego najlepiej zawsze sporządzać umowę darowizny u notariusza?
Choć umowa darowizny dotycząca innych przedmiotów niż nieruchomości w teorii nie wymaga formy aktu notarialnego najlepiej, aby zawsze była ona sporządzona przed notariuszem. Przede wszystkim zapewnia to bowiem gwarancję potwierdzenia, że do takiej umowy doszło i w razie konieczności ułatwia egzekwowanie jej postanowień zarówno jeśli chodzi o darczyńcę, jak i obdarowanego. W takim przypadku można mieć także pewność, że zostały w niej zawarte wszelkie niezbędne elementy, które sprawiają, że jest ona w pełni ważna. Ponadto zawarta notarialnie umowa darowizny stanowi także wiarygodny dowód przekazania określonego dobra w przypadku wystąpienia kontroli z urzędu skarbowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana