Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego umowę darowizny warto sporządzić przed notariuszem?

Planujesz przenieść własność na dziecko lub może w niedługo zostaniesz nią obdarowany? Czy wiesz, że bezpieczną formą sporządzania umowy darowizny jest akt notarialny, podpisany w obecności notariusza? Mimo iż istnieją sytuacje, kiedy honoruje się umowy ustne i pisemne, brak formalnego przepisania nieruchomości lub ruchomości niesie pewne ryzyko. Chcesz go uniknąć? Sprawdź, dlaczego notariusz jest pomocną instytucją przy darowiźnie!
Dlaczego umowę darowizny zaleca się podpisywać w obecności notariusza?
Odpowiedzią na postawione pytanie jest treść art. 890 kodeksu cywilnego. W jego myśl darczyńca podczas zawierania umowy darowizny składa oświadczenie w formie aktu notarialnego. Co ciekawe, ustawodawca określa, że istnieje możliwość zawarcia ważnej umowy darowizny bez konieczności spisania aktu notarialnego, pod warunkiem że zostało spełnione świadczenie, a umowę wykonano.
Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Obowiązkowo należy sporządzić akt notarialny, jeżeli przedmiotem umowy jest darowizna nieruchomości. Nysa jest miastem, gdzie jest krótki czas oczekiwania na dokonanie czynności u notariusza.
Jakie okoliczności przemawiają za sporządzaniem umowy darowizny u notariusza?
Warto określić, co dokładnie oznacza „wykonanie umowy darowizny”. W sytuacji, kiedy dana osoba ma zamiar dokonać darowizny, powinna udać się do polecanego notariusza, np. Kancelarii Notarialnej Jolanta Klauzińska w Nysie, dzięki czemu możliwe będzie podpisanie danej umowy zarówno przez darczyńcę, jak i obdarowanego.
Nieco inaczej jest w przypadku, kiedy do darowizny już doszło. Tutaj wiążąca jest zarówno umowa ustna, jak i pisemna, aczkolwiek sytuacja ta niesie ze sobą pewne ryzyko i komplikacje. Bezpieczniejszym wyborem są usługi notarialne, ponieważ w przypadku kontroli ze strony urzędu skarbowego sporządzony akt notarialny jest niepodważalnym dowodem przekazania praw do danej nieruchomości lub ruchomości. Dokument ten jest niezbędny również do celów dochodowych i podatkowych.
Należy pamiętać, że w momencie sporządzania darowizny w kancelarii notarialnej, koniecznie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana