Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto sporządzić testament przed notariuszem?
Majątek zgromadzony przez osobę zmarłą za życia przechodzi z chwilą jej śmierci na jej spadkobierców. Dziedziczenie może następować zgodnie z regułami kodeksowymi albo na podstawie istniejącego testamentu. W zależności od tego, w jakiej formie został on sporządzony, jego zapisy mogą być uznane przez grono zainteresowanych albo podważane przez podnoszenie różnych zarzutów np. co do autentyczności dokumentu.
Co daje sporządzenie testamentu?
Obowiązujące przepisy dopuszczają dwa sposoby dziedziczenia. Może ono następować na zasadach kodeksowych lub na podstawie sporządzonego przez testatora testamentu. W pierwszym przypadku zarówno grono osób uprawnionych do uzyskania udziału w masie spadkowej, jak i wysokość przypadających im udziałów są regulowane ustawowo. Jako pierwsze dziedziczą osoby najbliżej spokrewnione tj. małżonek oraz dzieci, a jeśli jest to niemożliwe, spadek przypada dalszym krewnym. Prawo dopuszcza swobodne rozporządzenie swoim majątkiem i wskazanie innych uprawnionych, także z grona osób, które nie są w żaden sposób spokrewnione, co wymaga przygotowania testamentu. Może on być napisany własnoręcznie, ale także przybrać formę testamentu notarialnego. Dokumenty te, choć pełnią podobną funkcję, będą się jednak różniły pod kilkoma względami.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o umowie darowizny?
Testament własnoręczny a testament notarialny
Testament spisany przez testatora będzie ważny, jeżeli został napisany własnoręcznie i opatrzony podpisem. W takim przypadku zachodzi jednak obawa, że osoby, które zostały w nim pominięte, będą dążyły do jego obalenia, zgłaszając wątpliwości np. do momentu jego powstania czy faktu, że testator działał pod przymusem. Dokument tego rodzaju może też zostać ukryty lub zwyczajnie się zagubić. Testament notarialny jest wpisywany do rejestru, łatwo więc zweryfikować jego istnienie. Ma on najwyższą moc dowodową, podobnie jak każdy akt notarialny, a jego podważenie jest niezwykle trudne i bardzo mało prawdopodobne. Fakt, że treść testamentu jest zapisywana przez notariusza wedle życzeń testatora, sprawia, że użyte sformułowania eliminują ryzyko dowolnej interpretacji czy sporów co do zawartej w dokumencie woli. Fachową pomoc w przygotowaniu testamentu notarialnego można uzyskać m.in. w Kancelarii Notarialnej w Szczecinie, znajdującej się przy ul. Edmunda Bałuki.
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się protokół spółek?
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana