Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do kiedy należy płacić alimenty na dziecko?
Wyrok rozwodowy rozwiązuje małżeństwo i tym samym unieważnia wszelkie obowiązki oraz prawa z nim związane. Nie dotyczy to jednak małoletnich dzieci stron, które byli małżonkowie mają obowiązek wspierać i zaspokoić ich potrzeby. Powstaje obowiązek alimentacyjny, który ciąży na małżonku niepełniącym pełnej opieki nad dzieckiem. Pojawia się jednak pytanie – kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny?
Świadczenie alimentacyjne a wiek dziecka
Wbrew błędnemu przekonaniu, osiągnięcie przez dziecko pełnoletności nie powoduje, że obowiązek alimentacyjny ustaje. Zgodnie z art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kryterium decydującym o tym, że rodzic może zaprzestać wypłacania świadczenia alimentacyjnego, jest to, czy dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Niezależnie od wykształcenia dziecka, jeśli jest to osoba pełnoletnia, która zdobyła już kwalifikacje zawodowe stosowne do swoich uzdolnień i zainteresowań, a w związku z tym jest w stanie podjąć zatrudnienie, to rodzic może starać się o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.
Przeczytaj również: Radca prawny - koszt usług
Świadczenie alimentacyjne a starania dziecka i niedostatek rodzica
Świadczenie alimentacyjne jest zgodne z zasadami współżycia społecznego. W tym przypadku, jeżeli dziecko z własnej woli rezygnuje z pracy zarobkowej i nie wykorzystuje w pełni swoich zdolności, to obowiązek alimentacyjny staje się bezzasadny. Podobnie jest w sytuacji, gdy dziecko korzysta ze świadczenia w sposób sprzeczny z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem. Co więcej, do kancelarii takich jak np. kancelaria radcy prawnego Patryk Łytko zgłaszają się też rodzice, którzy znajdują się w niedostatku. Jeśli rodzic po opłaceniu alimentów nie będzie w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, jak zakup leków, jedzenia czy opłacanie rachunków, obowiązek alimentacyjny może zostać uchylony.
Dożywotnie świadczenie alimentacyjne
Są również przypadki, w których obowiązek alimentacyjny nie wygasa i przysługuje dziecku dożywotnio. Mowa o sytuacjach, gdy dziecko z przyczyn od siebie niezależnych nie jest i nigdy nie będzie w stanie podjąć pracy zarobkowej. Do takich przyczyn należą niepełnosprawność fizyczna lub umysłowa oraz ciężkie, nieuleczalne choroby. Każdorazowo jednak stan zdrowia dziecka oraz stopień jego niepełnosprawności jest przez sąd weryfikowany.
Przeczytaj również: Czym dokładnie zajmuje się radca prawny?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana