Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dochodzić odszkodowania z OC sprawcy?
Ubezpieczenie OC pojazdu należy do polis obowiązkowych. To dzięki niemu, w razie wypadku czy kolizji osoba poszkodowana otrzymuje wypłatę rekompensaty. Żeby proces ubiegania się o odszkodowanie przebiegał sprawnie, już na miejscu zdarzenia należy podjąć konkretne kroki. Zobacz, co zrobić, gdy dojdzie do wypadku i jak postępować, aby uzyskać należne ci pieniądze.
Odszkodowanie z OC – wypadek a kolizja
Odszkodowanie z OC sprawcy przysługuje zarówno w przypadku wypadku (niezależnie od rozmiaru wyrządzonej szkody), jak i kolizji. Zdarzenia te różnią się od siebie (w kolizji nie ma osób, które ucierpiały), stąd też zakres odszkodowania jest inny w obu sytuacjach.
Przeczytaj również: W czym pomoże kancelaria prawna osobom mającym kredyt we frankach?
W przypadku kolizji, poszkodowany może domagać się od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia odszkodowania za szkodę związaną z:
uszkodzeniem pojazdu,
uszkodzeniem mienia znajdującego się w pojeździe podczas kolizji,
kosztami poniesionymi w związku z holowaniem czy wynajmem auta zastępczego.
Jeśli chodzi natomiast o wypadek drogowy, odszkodowanie z OC sprawcy może obejmować:
zwrot kosztów leczenia,
zwrot kosztów rehabilitacji,
zwrot kosztów opieki,
zwrot straconego zarobku,
rentę.
Jeśli w wypadku zginie uczestnik zdarzenia, odszkodowanie z OC sprawcy obejmuje także wypłatę zadośćuczynienia jego bliskim. Może to być zwrot kosztów pogrzebu, odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej i ogólnie rozumiane zadośćuczynienie za doznaną stratę.
Przeczytaj również: Co powinno znaleźć się w umowie z kancelarią prawną?
Odszkodowanie z OC sprawcy – jakie podjąć kroki?
Gdy doszło do wypadku lub kolizji, należy podjąć następujące działania:
wezwać policję, jeśli jest to niezbędne,
uzyskać oświadczenie sprawcy zdarzenia,
zadbać o dokumentację zdjęciową z miejsca wypadku,
uzyskać w miarę możliwości oświadczenia świadków.
Zgłoszenie szkody należy skierować bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy. Informację o tym, w jakim towarzystwie jest ubezpieczony sprawca, powinien przekazać on sam w oświadczeniu o kolizji.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług prawnika ds. prawa pracy?
Standardowo, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Może wydarzyć się jednak tak, że uzyskana od niego kwota będzie zbyt niska. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Możesz zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej, która będzie reprezentować cię w kontakcie z towarzystwem ubezpieczeniowym. Taką usługę świadczy na przykład Kancelaria prawna Konin. Zanim jednak sięgniesz po pomoc prawną, przysługuje ci odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Być może w ten sposób uda się załatwić sprawę rekompensaty polubownie. To, o czym musisz pamiętać to termin przedawnienia roszczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana