Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dokonać darowizny? Kwestie formalne
Gdy rodzice chcą przekazać dzieciom pieniądze, samochód czy nieruchomość jest to szczególny moment dla każdej ze stron. Oczywiście nie tylko między nimi może dojść do darowizny. Chociaż często nie wymaga ona opłacania podatku, to konieczne jest dopilnowanie prawidłowego przeprowadzenia formalności przekazania takiego majątku. W zależności od jego rodzaju może to być nawet sporządzenie aktu notarialnego. Przeczytaj o tym!
Co trzeba zrobić, przekazując darowiznę?
Według art. 890 Kodeksu Cywilnego darowizna powinna być potwierdzona na jeden z trzech sposobów:
aktem notarialnym;
umową cywilno–prawną;
umową ustną.
Ciekawą informację w sprawie sporządzania umowy darowizny przekazuje Kancelaria Notarialna Anna Kleszczewska w Zabrzu: „Kodeks Cywilny nie wymaga stosowania aktu notarialnego w każdym przypadku dokonywania darowizny. Jeśli jednak przedmiotem umowy jest nieruchomość lub przeniesienie własności przedsiębiorstwa, prawo nakazuje sporządzenia aktu notarialnego”. Oznacza to dodatkowe wydatki związane z przygotowaniem aktu notarialnego i sporządzeniem umowy. W tym przypadku to jednak notariusz ma obowiązek zgłosić fakt darowizny do Urzędu Skarbowego, więc Obdarowany jest z tego zobowiązania zwolniony. Akt notarialny jest więc wymagany prawem, zwłaszcza gdy mowa o prawie własności do firmy lub nieruchomości.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Jak jeszcze można przekazać darowiznę bliskiej osobie ?
A co w przypadku, gdy przedmiotem umowy darowizny jest auto? W takiej sytuacji akt notarialny nie jest wymagany. Co więcej, nie trzeba też sporządzać pisemnej umowy przekazania własności. Jednak z przyczyn praktycznych, warto udokumentować na piśmie, że Darczyńca przekazuje Obdarowanemu samochód lub jego określony procent. Jest to potrzebne w momencie rejestrowania pojazdu na nową osobę, gdy trzeba udokumentować, kim jest aktualny właściciel.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o umowie darowizny?
A co wtedy, gdy rodzice lub dziadkowie chcą przekazać członkowi rodziny pewną sumę pieniędzy? Zwykle odpowiednim potwierdzeniem w tym przypadku jest przelew bankowy. Dzięki niemu łatwo jest potwierdzić w Urzędzie Skarbowym otrzymanie takiej darowizny i uniknięcie opłaty podatku. Pamiętaj, że jeśli Obdarowany nie zgłosi faktu otrzymania darowizny przekraczającej kwotę 9.637 zł, może mu grozić kara w wysokości 20% kwoty darowizny.
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się protokół spółek?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana