Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak i kiedy domagać się odszkodowania za szkody deweloperskie?
Własne cztery kąty to marzenie wielu osób. Jeśli już znajdziesz idealne mieszkanie z rynku pierwotnego, to pozostaje tylko czekanie na to, aż deweloper zakończy swoją część prac. Najgorzej jednak, jeśli odbierasz klucze, wchodzisz do lokum i masz do czynienia z przykrą niespodzianką w postaci niedoróbek albo wad deweloperskich. Kiedy i na jakich warunkach można ubiegać się o odszkodowanie?
Obowiązuje prawo rękojmi
Musisz wiedzieć, że w przypadku wykrycia wad po stronie wykonawcy, masz prawo skorzystać z przysługującej na mocy prawa rękojmi.
Mówią o tym zapisy legislacyjne, a konkretnie Kodeks cywilny. Zgodnie z tym dokumentem, jeśli specjalista – w tym przypadku deweloper – nie wywiąże się ze swojego zobowiązania lub zrobi to w sposób nienależyty, to ponosi odpowiedzialność za szkodę. W dodatku musi ją naprawić.
Przeczytaj również: Jakie są najważniejsze etapy każdego rozwodu?
Artykuł 556 wspomnianego kodeksu mówi o tym, że każdy sprzedawca, oferujący produkt lub usługę, odpowiada względem kupującego, jeżeli sprzedana rzecz ma wadę fizyczną lub prawną.
Przeczytaj również: Budowa domu drewnianego w świetle przepisów budowlanych
Tak zwana zasada rękojmi obowiązuje przez 5 lat od chwili wydania nieruchomości kupującemu. Mniejszy okres, bo roczny, dotyczy okresu od chwili stwierdzenia wady.
Kiedy można mówić o wadzie fizycznej w przypadku nieruchomości?
Do wad fizycznych w przypadku mieszkań odbieranych przez dewelopera zalicza się m.in.:
- niedziałająca prawidłowo instalacja;
- zamontowanie elementów o niedostatecznych rozmiarach, które powodują awarie lub zalanie;
- fakt, że dana rzecz nie spełnia założeń, o których wcześniej zapewnił sprzedający;
- sytuacja, gdy dany element wykończenia nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy.
Oczywiście takich kwestii jest jeszcze sporo. Najważniejsze jest to, by wcześnie wykryć nieprawidłowość lub usterkę, a w razie potrzeby skontaktować się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie nieruchomości.
Warto również dokładnie przeanalizować umowę z deweloperem. Często znajdują się tam bowiem zapisy, które dają podstawę do tego, by ubiegać się o naprawę lub odszkodowanie.
Gdzie zgłosić się po pomoc w przypadku odszkodowania od dewelopera?
Dochodzenie odszkodowania od dewelopera na pewno nie jest czymś łatwym, szybkim i przyjemnym. Dlatego dobrze jest liczyć na wsparcie specjalisty.
Warto zgłosić się na przykład do Kancelarii Radcy Prawnego Michała Łuczaka. To miejsce, w którym można otrzymać kompleksową pomoc adwokacką. Firma oferuje wszechstronną obsługę prawną inwestycji mieszkaniowych.
Możesz u nich liczyć na uzyskanie rzetelnych porad budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana