Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak podważyć testament notarialny?
Testament pozwala na przekazanie majątku konkretnym spadkobiercom. Jednak zdarza się tak, że nie są zadowoleni z zapisu, bądź mają wątpliwości co do jego słuszności. W takich przypadkach spadkobiercy podejmują decyzję o podważeniu testamentu notarialnego. Jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi?
Czy każdy testament notarialny można podważyć?
Testament notarialny może być sporządzony na wiele sposobów. Najczęściej jest to jednak forma pisemna, nie zawsze potwierdzana notarialnie. Do pozostałych należy również forma ustna. Każdy z testamentów może być podważony, a najczęściej to sprawy spadkowe powodują chęć wykonania tego kroku. Jednak trudniej jest podważyć testament notarialny. Czym jest? Ta forma określenia spadkobierców majątku ma charakter urzędowy. Jest to dokument pisemny sporządzany w kancelarii notarialnej. Po jego utworzeniu dokument jest rejestrowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Każda osoba posiadająca akt zgonu spadkodawcy może sprawdzić, czy zmarły zostawił po sobie testament.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Czy podważenie testamentu jest proste?
Mimo że podważenie testamentu jest dozwolone w każdej chwili, to wykonanie tego nie jest takie proste. Warto zasięgnąć pomocy adwokata do spraw spadkowych z doświadczonej kancelarii takiej, jak przykładowo Kancelaria Adwokacka Andrzeja Babilasa. Aby doszło do tego, trzeba mieć ku temu uzasadnione przesłanki. Odpowiedni prawnik specjalizujący się w prawie spadkowym przeanalizuje daną sprawę oraz okoliczności sporządzenia testamentu i pomoże w przygotowaniu pisma do sądu. Unieważnienie może odbyć się tylko drogą sądową.
Przeczytaj również: Na czym polega dozór elektroniczny?
Kiedy można podważyć testament?
Testament może być odwołany po udowodnieniu błędu w jego sporządzeniu. Nie zostanie podważony tylko ze względu na to, że osoba uwzględniona bądź nie w spadku, czuje się pokrzywdzona. Sprawy spadkowe związane z odwołaniem testamentu są możliwe jeśli istnieją podejrzenia, że dokument nie został sporządzony zgodnie z prawem bądź spadkodawca sporządzał go pod wpływem przymusu. Dodatkowo w przypadku choroby umysłowej i niepełnej świadomości umysłowej spadkodawcy w momencie sporządzania testamentu, adwokat będzie mógł starać się o jego podważenie. Jednak we wszystkich powyższych przypadkach trzeba mieć dowody potwierdzające zaistnienie takiej sytuacji.
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie upadłościowe?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana