Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak poświadczyć dziedziczenie, aby mieć prawo do spadku?
Nabycie spadku od osoby zmarłej następuje na mocy prawa. Mimo to prędzej, czy później trzeba ten fakt potwierdzić, postępując zgodnie z procedurą. Istnieją dwa sposoby, aby poświadczyć dziedziczenie spadku. Są to akt poświadczenia dziedziczenia oraz złożenie wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Jak wygląda postępowanie w obu przypadkach?
Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia?
Akt poświadczenia dziedziczenia to dokument, który sporządza notariusz. W jego treści określa się spadkobierców danego spadkodawcy. Dodatkowo ujmuje się w nim udziały poszczególnych spadkobierców oraz wskazuje osoby, na rzecz których spadkodawca uczynił zapis windykacyjny. Jest to alternatywa dla sądowego uzyskania prawa do spadku. Ważne jest jednak to, że nie zawsze akt poświadczenia dziedziczenia może być sporządzony. Jest to możliwe tylko, gdy wszyscy spadkobiercy wykazują pełną zgodność co do jego wykonania. W innym wypadku sporządzenie tego dokumentu jest niezgodne z prawem. Jeśli chcemy sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, warto skorzystać z pomocy specjalistów takich, jak Kancelaria Notarialna Pauliny Łukasiewicz w Gdańsku.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Jak wygląda sądowe ustalenie prawa do spadku?
Innym sposobem na potwierdzenie prawa do spadku jest złożenie wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Może go złożyć każdy, kto ma interes prawny w uzyskaniu potwierdzenia prawa do uzyskania spadku. Wniosek trzeba kierować do sądu właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Konieczne jest dołączenie szeregu dokumentów, takich jak akt zgonu, akt małżeństwa spadkodawcy, czy akty urodzenia dzieci. Potwierdzenie nabycia przez konkretnych spadkobierców sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o umowie darowizny?
Dlaczego warto zdecydować się na sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia?
Akty notarialne potwierdzające prawo do spadku to zdecydowanie szybszy i mniej sformalizowany sposób na stwierdzenie nabycia spadku. Ich sporządzenie nie jest czasochłonne i wiąże się z jednoznacznym stwierdzeniem spadkobiercy. Sądowe potwierdzenia nabycia spadku może trwać nawet kilkanaście miesięcy i dopiero na końcowej rozprawie sąd wydaje potwierdzenie nabycia spadku. Dodatkowo sporządzenie poświadczenia dziedziczenia u notariusza jest tańsze i nie wymaga spełniania dodatkowych formalności.
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się protokół spółek?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana