Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przebiega licytacja komornicza nieruchomości?
Licytacja komornicza nieruchomości jest możliwa wtedy, kiedy majątek dłużnika zostanie zajęty przez komornika. W takiej sytuacji obiekt ten wystawiany jest na publiczną aukcję, gdzie każdy ma prawo licytować wystawioną nieruchomość. Jak wygląda przygotowywanie takiej licytacji? W jaki sposób możesz kupić przedmiot aukcji? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu?
W jakich sytuacjach przeprowadza się licytację komorniczą?
Co w przypadku, kiedy dłużnik nie jest w stanie albo nie wykazuje chęci spłacenia należności? W takiej sytuacji przystępuje się do przygotowania licytacji komorniczej dóbr należących do dłużnika. Warto zaznaczyć jednak, że krok ten jest ostatecznością, kiedy żadne inne środki nie zadziałały.
Przeczytaj również: Egzekucje komornicze - jak przebiega ten proces i co warto wiedzieć
Aukcja musi zostać poprzedzona postępowaniem egzekucyjnym w sprawie dłużnika. Ma on czas na zapłatę wierzytelność do dwóch tygodni od rozpoczęcia sprawy. Po tym czasie majątek dłużnika zajmuje komornik.
Przeczytaj również: Jak przebiegają licytacje nieruchomości?
Kolejnym krokiem jest wycena nieruchomości oraz przekazanie informacji o licytacji do wiadomości publicznej. Powinno odbyć się to przynajmniej na 14 dni przed rozpoczęciem aukcji.
Jak wygląda komornicza licytacja nieruchomości?
Zastanawiasz się, jak wygląda sama licytacja komornicza? Warto poznać zasady na niej panujące jeszcze przed udaniem się na takie wydarzenie. Pamiętaj, że każdy ma prawo do osobistego obejrzenia wystawionego obiektu jeszcze przed rozpoczęciem licytacji.
Aukcja nieruchomości zazwyczaj prowadzona jest przez komornika sądowego i odbywa się w formie ustnej. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Żyrardowie przeprowadza takie licytacje ściśle z obowiązującymi normami prawnymi, dzięki czemu całe wydarzenie przebiega w pełni legalnie.
Aukcja rozpoczyna się od złożenia przez wszystkie osoby licytujące odpowiedniej opłaty w formie rękojmi. Najczęściej wynosi ona 1/10 oszacowanej wartości nieruchomości, która wystawiona jest na sprzedaż. Opłatę taką należy uiścić przynajmniej dzień przed rozpoczęciem wydarzenia. Pieniądze te po zakończeniu aukcji zwracane są wszystkim uczestnikom.
Sama licytacja komornicza polega na podbijaniu cen nieruchomości przez uczestników. Zwycięża osoba, która zaproponuje najwyższą kwotę i nikt inny jej nie przebije. Dzieje się to po trzykrotnym wezwaniu licytantów przez komornika sądowego do dalszych postępowań. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi nie mniej niż ¾ jej ceny.
Nabywca nieruchomości ma dwa tygodnie na wpłacenie wylicytowanej kwoty na rachunek depozytowy sądu. Jest ona pomniejszona o wniesioną przed aukcją rękojmię. Od tej pory nieruchomość ma nowego właściciela.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana