Jak rozliczać wynajem mieszkań pracowniczych?
Rosnące braki mieszkaniowe i wysokie czynsze zniechęcają do ubiegania się o pracę w aglomeracjach miejskich. Dlatego w ostatnich latach wielu pracodawców szukało sposobów na zwiększenie atrakcyjności dla kandydatów. Coraz częściej pojawia się trend w kierunku udostępnienia pracownikowi mieszkania służbowego. Jak powinno się rozliczać mieszkanie pracownicze?
Czy wynajem mieszkania pracownikowi jest przychodem?
Jeśli firma decyduje się na udostępnienie pracownikom mieszkania, pozwala im uniknąć często męczących poszukiwań, a jednocześnie gratyfikuje finansowo. W Chorzowie wynajem mieszkań dla pracowników znacznie ułatwia firmom zatrudnienie fachowców, ponieważ brakuje tam lokali. Firmy oferują zatrudnionym lokale za czynsz niższy niż w normalnych warunkach, a w niektórych przypadkach pracodawca pokrywa nawet koszty wynajmu w całości. W zależności od tego dla pracownika stanowi to przychód z tytułu częściowo płatnych świadczeń lub z tytułu świadczeń nieodpłatnych.
Nieodpłatne świadczenia traktowane jako przychód pracownika muszą spełnić kilka kryteriów. Są dobrowolne, przynoszą pracownikowi konkretną korzyść lub pozwalają uniknąć wydatków (w przypadku mieszkania związanych z umową najmu), a korzyść dotyczy konkretnego pracownika. Ustalenie wartości takich świadczeń nie jest skomplikowane. Ustawa o PIT stanowi, że jest nią równowartość czynszu lub różnica wartości czynszu i tego, co płaci pracownik w przypadku częściowego dofinansowania najmu przez pracodawcę.
Jak obliczyć zwolnienie z podatku dochodowego w związku z wynajmem mieszkania?
Dla pracowników firma może przeznaczyć mieszkania będące jej własnością lub wynająć je od wyspecjalizowanego przedsiębiorcy. Należy przy tym pamiętać, że w takim przypadku przychodem pracownika nie jest po prostu kwota netto z faktury VAT. Jest nim wartość równa czynszowi, którą należałoby zapłacić zawierając umowę najmu. Reguluje to art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ta sama ustawa w art.21 ust.1 pkt 19 i ust. 14 stanowi również o zwolnieniu z podatku dochodowego udostępnienia mieszkania pracownikowi. Wysokość zwolnienia wynosi maksymalnie 500 zł miesięcznie. Oznacza to, że do wyliczenia wartości podatku dochodowego należy obliczyć różnicę między średnimi wysokościami czynszu podobnych lokali w danej lokalizacji i kwotą 500 zł. Księgowi rozliczający firmy współpracujące z agencją Synergia Nieruchomości muszą ponadto wziąć pod uwagę fakt, że opłaty związane z wynajmem mogą podlegać negocjacjom. Dodatkowo trzeba pamiętać o zwolnieniu lokali własności pracodawcy ze składek ZUS.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana
Komentarze użytkowników
-
Bolek
Jaką stawką można obciążyć pracownika któremu wynajmuje pracodawca budynek mieszkalny. jakie z tego tytułu koszty podatkowe ponosi pracodawca a jakie wynajmujący.