Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak sąd ustala opiekę nad małoletnimi dziećmi po rozwodzie?

Spis treści
- Ustalenia rodziców dotyczące opieki nad wspólnymi dziećmi
- Co to jest władza rodzicielska?
- Jak może wyglądać podział opieki nad dzieckiem?
Gdy małżeństwo decyduje się na rozwód, pojawia się konieczność formalnego ustalenia niektórych kwestii. Do najważniejszych z nich należy opieka nad dziećmi. Trzeba ustalić, z kim zamieszkają one po rozstaniu rodziców. Często sąd decyduje też o tym, jak będą wyglądać kontakty małoletniego z mamą i tatą. Sprawdź, jak może wyglądać sądowy podział opieki nad dziećmi i dowiedz się, na co warto się przygotować, gdy planujesz wziąć rozwód.
Ustalenia rodziców dotyczące opieki nad wspólnymi dziećmi
Czasem rozwodząca się para ustala między sobą podział opieki nad dziećmi. Sąd zwykle przychyla się do tych ustaleń i są one brane pod uwagę w sprawie rozwodowej. Najczęściej rodzice dążą do tego, aby oboje mogli zachować kontakt z dzieckiem. Sąd może uznać, że jest to możliwe do zrealizowania i dobre dla niepełnoletnich dzieci pary. Wtedy zatwierdzi takie ustalenia przedstawione w formie pisemnej. Jeśli masz wątpliwości co do twoich praw i możliwości podziału opieki nad dziećmi, skontaktuj się z Kancelarią Adwokacką Aleksandra Trzaska-Paszek i Adam Paszek z Jaworzna, która oferuje pomoc prawną w tej sprawie.
Przeczytaj również: Jakie są obowiązki adwokata względem klienta?
Co to jest władza rodzicielska?
Władza rodzicielska to sprawowanie pieczy nad dzieckiem, decydowanie o wychowaniu, zarządzanie majątkiem małoletniego oraz prawo do reprezentowania go. Warto przy tym zauważyć, że odebranie władzy rodzicielskiej nie jest tożsame z zakazem kontaktów z dzieckiem. Jeśli pojawią się ważne przesłanki, sąd może czasowo zawiesić władzę rodzicielską albo pozbawić tej władzy jednego lub obojga rodziców. Zwykle dzieje się tak, gdy prawa dziecka są naruszane lub gdy zachodzi podejrzenie, że jest ono poważnie zaniedbywane przez rodziców.
Jak może wyglądać podział opieki nad dzieckiem?
W kwestii opieki nad małoletnimi należy kierować się najlepszym interesem dziecka oraz możliwościami rodziców. Sąd analizuje wszystkie dostępne dane i określa miejsce zamieszkania dziecka, częstotliwość kontaktów z rodzicami i możliwość podejmowania decyzji dotyczących małoletniego. Na drodze sądowej może zostać ustalona opieka naprzemienna. W przeciwnym wypadku opieka zostanie przyznana tylko jednemu z rodziców. Nie jest to równoznaczne z pozbawieniem praw rodzicielskich. W wyroku orzekającym rozwód zawsze jest uwzględniona kwestia władzy rodzicielskiej nad dzieckiem (jeśli rozwodząca się para ma potomstwo). W niektórych przypadkach sąd również orzeka nad sposobem kontaktowania się z małoletnim.
Przeczytaj również: Jak wybrać dobrego adwokata?
Najlepiej, gdy w sprawie rozwodu i opieki nad dzieckiem skonsultujesz się z prawnikiem. Rady specjalisty z zakresu prawa rodzinnego pomogą ci wyjaśnić wszystkie wątpliwości i dobrze przygotować się do rozprawy rozwodowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana