Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak ubiegać się o wyższe alimenty?
Podwyższenie alimentów nie jest możliwe w każdym przypadku. Wiele zależy od sytuacji majątkowo-finansowej rodzica płacącego oraz uprawnionego do odbioru pieniędzy. Przy odpowiednim piśmie należy się powołać na kilka argumentów – najpopularniejszy z nich to wzrastające potrzeby małoletniego.
Kiedy możliwe jest podwyższenie alimentów?
Podwyższenie alimentów – jako jeden z problemów prawa rodzinnego - jest możliwe w jednej sytuacji – gdy warunki materialno-finansowe rodzica płacącego ulegną zmianie w stosunku do tych, na których podstawie sąd ustalił wysokość alimentów. Przykłady to zmiana pracy ojca lub matki (na lepiej płatną), spłacenie kredytu hipotecznego, odziedziczenie sporego spadku, wygrana na loterii, zakup mieszkania (w związku z czym brak dalszych płatności za wynajem) czy spora podwyżka.
Przeczytaj również: Na jakiej podstawie ustalana jest wysokość alimentów na dziecko?
Kancelaria Adwokacka Moniki Radomskiej specjalizuje się w wielu sprawach z zakresu prawa rodzinnego – w tym takich, które dotyczą ewentualnego podwyższenia alimentów na dziecko.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Wyższe alimenty – na co się powołać?
Najlepszym argumentem na zwiększenie alimentów jest informacja, że dziecko jest coraz starsze, dlatego wzrastają jego potrzeby (w pełni uzasadnione) – chodzi np. o nowe pasje czy hobby, chęć podróżowania, potrzeby kulturalne i społeczne, rosnące koszty utrzymania (rozpoczęcie edukacji w dobrej szkole, korepetycje, znalezienie stancji). Podwyższenie alimentów jest uzasadnione np. wtedy, gdy – już dorosłe – dziecko udaje się na studia. Wymagana jest zatem opłata za naukę (jeśli wybierze studia zaoczne), pokój lub stancję, bieżące wydatki.
Przeczytaj również: Prawnik od rozwodów a mediacje rodzinne: kiedy warto skorzystać z obu usług?
Innym argumentem na zwiększenie alimentów jest spadek siły nabywczej pieniądza. Jak wiadomo, inflacja i koszty życia rosną. 500 zł sprzed pięciu lat nie jest już tą samą kwotą co teraz – znacznie mniej za to kupimy.
Warto też powołać się na – ewentualne – zdrowotne problemy, np. długotrwała choroba osoby uprawnionego do alimentów, rehabilitacja, sytuacja majątkowa drugiego rodzica, podwyższenie czynszu za mieszkanie, w którym mieszka dziecko, konieczność przeprowadzenia w tym lokum remontu.
Sposoby ubiegania się o wyższe alimenty
Rodzic, który odbiera alimenty, może skierować pozew do sądu rejonowego (przynależącego do miejsca zamieszkania strony pozwanej lub uprawnionej). Tutaj jako powód trzeba wskazać dziecko.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana