Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?
Polski system prawny obejmuje dwa sposoby rozwiązania małżeństwa – przez rozwód z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o niej. Rozwód za porozumieniem stron niewątpliwie trwa krócej, a jego przebieg jest łagodniejszy. Jeżeli małżonkowie nie są zgodni co do tego, kto ponosi winę za rozpad związku, wówczas celem postępowania rozwodowego jest rozstrzygnięcie tej kwestii. Co zatem zrobić, by uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?
Co powinien zawierać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?
Aby na drodze postępowania sąd orzekł rozwód z winy jednego z małżonków, konieczne jest sporządzenie stosownego pozwu. Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie musi zawierać precyzyjne stanowisko powoda wraz z uzasadnieniem. Przykładowo, jeśli przyczyną rozwodu jest niewierność jednej ze stron, trzeba wymienić sytuacje, w których doszło do zdrady, opisać ich okoliczności i załączyć zebrane dowody. Warto skorzystać z pomocy adwokata od spraw rozwodowych, by upewnić się, że pismo sporządzone jest prawidłowo. Doświadczony prawnik podejmie też dalsze działania, które pomogą osiągnąć oczekiwany rezultat postępowania rozwodowego.
Przeczytaj również: Na czym polega dozór elektroniczny?
Jakie czynniki wpływają na uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie?
Na wyrok w sprawie rozwodowej wpływ ma przede wszystkim prawidłowo sporządzony pozew oraz właściwie zebrany materiał dowodowy. Ważne są także zeznania świadków powołanych w dalszym toku postępowania – powinny one jednoznacznie potwierdzać winę współmałżonka. Jak dodaje adwokat z Kancelarii Prawnej Karoliny Pióro-Chmielnickiej w Warszawie:
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Dobrze sformułowany pozew i odpowiedni materiał dowodowy rzeczywiście mogą przesądzić o wyniku sprawy rozwodowej, jednak wykazanie winy współmałżonka bywa niekiedy o wiele bardziej skomplikowane. Przykładowo przed sądem nie można przedłożyć nagrania z podsłuchu. Nie bez znaczenia jest także sposób przedstawienia zebranych dowodów w sądzie. Dlatego warto nawiązać współpracę z doświadczonym adwokatem, który podejmie stosowne korki – zarówno na sali sądowej, jak i poza nią – by dowieść zawinionego działania współmałżonka.
Uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie jest podstawą do ubiegania się o alimenty przez małżonka niewinnego. Z tego powodu tym bardziej cenne jest wsparcie adwokata specjalizującego się w sprawach rozwodowych.
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie upadłościowe?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana