Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda mediacja sądowa?

Istnieje wiele sposobów na rozwiązywanie kwestii spornych pomiędzy stronami. Jedną z niezawodnych metod jest mediacja, która może być przeprowadzona na wniosek sądu lub skonfliktowanych osób. Obecnie jest to coraz popularniejsza metoda, za pomocą której można wypracować korzystną dla obu stron ugodę oraz umożliwić im pozostanie w lepszych stosunkach. Odpowiadamy, jak wygląda mediacja sądowa i kiedy warto się na nią zdecydować.
Czym jest mediacja sądowa?
Mediacja sądowa odbywa się w momencie, gdy sprawa trafiła już do sądu. Wówczas sąd może skierować wniosek o przeprowadzenie mediacji oraz próby dojścia do porozumienia za ich pomocą. Warto jednak pamiętać, że mediacje mogą odbywać się również na prośbę skonfliktowanych stron na każdym etapie postępowania. Muszą być one jednak dobrowolne, a strony sporu powinny wyrazić chęć znalezienia wspólnego rozwiązania oraz ugody między sobą. Poza skłóconymi osobami w mediacjach bierze udział również bezstronny mediator, który pomaga polubownie rozwiązać konflikt.
Kim jest mediator?
Mediator to osoba, która umożliwia skonfliktowanym stronom dojście do porozumienia, dzięki czemu konflikt może zakończyć się znacznie szybciej niż w przypadku postępowania wyłącznie sądowego. Z jego pomocą można zakończyć spór w sposób polubowny, a jednocześnie korzystny dla obu stron. Mediator powinien być:
- neutralny i bezstronny,
- rzeczowy i spokojny,
- godny zaufania.
Co więcej, jego zadaniem jest dbanie o utrzymanie spokojnej, pełnej wzajemnego szacunku atmosfery podczas przeprowadzanych rozmów. Mediator powinien łagodzić pojawiające się napięcia, zadawać pytania, a także umożliwiać obu stronom wyrażenie swoich opinii, aby czuły się wysłuchane i zrozumiane. Wszystko to znacznie ułatwia prowadzenie produktywnych rozmów oraz dojście do wartościowego konsensusu.
W jakich sprawach można skorzystać z mediacji sądowej?
Na mediacje sądowe decydują się najczęściej osoby w trakcie rozwodu, które muszą podzielić wspólny majątek lub opiekę nad dziećmi. Ponadto mogą być one prowadzone w sprawach dotyczących:
- innych kwestii rodzinnych i małżeńskich,
- spadku i dziedziczenia,
- prawa pracy,
- kwestii cywilnych i gospodarczych.
Niezależnie od problemu warto skorzystać z oferty kancelarii adwokackiej, np. Adwokat Anety Adamskiej, która przeprowadzi Cię przez całe postępowanie i pomoże szybciej je zakończyć. Mediacje umożliwiają korzystne wyjście z konfliktowej sytuacji, obniżenie negatywnych emocji panujących w trakcie postępowania, utrzymanie dobrych relacji ze stroną przeciwną, a także kompleksowe rozstrzygnięcie sporu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana