Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda opinia prawna i co powinna zawierać?
Opinia prawna to materiał służący do analizy. Wiąże się z praktycznymi problemami prawnymi. Dotyczy to konkretnej sprawy czy danego przypadku. Sporządza się ją na zamówienie. Przeprowadzana jest przez doświadczonego prawnika, a więc adwokata czy radcę prawnego. Kiedy potrzebna jest pomoc? W jaki sposób napisać opinię prawną? Sprawdzamy!
Czym jest opinia prawna?
Opinia prawna sprowadza się do przygotowania przez radcę prawnego analizy w formie pisemnej danego zagadnienia. Dotyczy to takich części jak opis problemu, analiza prawna czy prezentacja potencjalnych zagrożeń, jak również wnioski na koniec. Zwykle przedmiotem opinii jest problem prawny. Analizuje się daną umowę deweloperską czy najmu, jak również analizuje się sytuację klienta. Dobrze, aby znalazło się w niej wskazanie prawnej podstawy. Na jej bazie formułowane jest finałowe stanowisko. Prezentowane są także dostępne rozwiązania.
Kiedy potrzebna jest opinia prawna?
Warto zapoznać się ze wzorem opinii prawnej. Jest szczególnie polecana właścicielom firm, którzy nierzadko podejmują ryzyko podczas prowadzenia biznesu. Opis problemu, analiza, zagrożenia czy wnioski to głównie część profesjonalnej opinii. Podjęcie decyzji, podpisanie umowy czy inne działanie to tylko niektóre z decyzji, które trzeba podjąć. Pozwala zabezpieczyć daną transakcję. Warto wiedzieć, że opinie prawne dotyczą prawa:
- pracy,
- prywatnego,
- własności.
Pomaga to w podjęciu decyzji, czy wystąpić do sądu w zakresie roszczenia.
Jak napisać opinię prawną?
We wzorze opinii prawnej znajduje się:
- wprowadzenie – określenie charakteru i przedmiotu. Sprowadza się to do opisania zagadnienia. Wiąże się to z daną sprawą. Opracowuje się potrzebne dokumenty czy wskazania, które mają na celu zastosowanie przepisów prawa. Dba się o zrozumiałą strukturę czy budowę. Opinię dzieli się na części,
- analiza prawna – analiza merytoryczna. Przegląda się dokument i sprawdza treść sprawy, nie natomiast jej formalną stronę. Wskazane jest pokazanie podstaw prawnych, na których się opiera opinia,
- konkluzja – prezentacja wniosków i podpisanie opinii prawnej.
Teraz już wiesz, jak napisać opinię prawną. Obejmuje opis problemu, analizę, prezentację rozwiązań i zagrożeń, a także wnioski i podsumowanie. Istotne jest poza tym wskazanie podstaw prawnych, na których bazuje finałowo sformułowane stanowisko.
W jaki sposób opracowuje się opinię prawną umowy?
Zastanawiasz się, jak wygląda opinia prawna umowy? Zajmie się tym kancelaria prawna! Do jej zadań zalicza się opracowanie i opiniowanie umów. W tym celu analizowana jest treść, aby znaleźć zapisy, które wiążą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego przed podpisaniem warto jest sprawdzić umowę. W niektórych przypadkach zapis nie może być zaakceptowany. Dlatego zabezpiecz swoje interesy poprzez konsultację umowy z prawnikiem. Opiniowanie umów dla osób, które nie znają procedur prawnych, jest niestety skomplikowane i czasochłonne. Nierzadko samodzielne ingerowanie w zapisy umowy może tylko pogorszyć własną sytuację.
Opinia prawna w kancelarii pozwala zrozumieć niektóre procedury prawne. W ramach usługi możliwe są:
- zmiana umowy w zgodności z oczekiwaniami klienta,
- negocjowanie warunków z drugim podmiotem,
- prezentacja wad i zalet konkretnego kontraktu,
- pomoc w opracowaniu nowej i korzystnej umowy.
Jaki jest koszt opracowania opinii prawnej?
Koszt opracowania opinii publicznej zwykle wynosi od 100 do nawet 2000 złotych. Na wysokość ceny wpływa skomplikowanie konkretnej sprawy. Zależy to także od stanu nakładu pracy prawnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana