Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda procedura otworzenia testamentu przed notariuszem?
Każdy człowiek, który pragnie zostawić dyspozycje na wypadek swojej śmierci, może spisać testament. Może być w nim mowa zarówno o warunkach podziału i dziedziczenia majątku, jak też innego rodzaju dyspozycje dotyczące na przykład rodzaju pochówku. Taki akt sporządza się po to, aby po śmierci osoby go spisującej nie pojawiły się konflikty między jego bliskimi. Jak przebiega procedura otwarcia testamentu u notariusza?
Co oznacza pojęcie „otwarcie testamentu”?
Otwarcie testamentu nie ma nic wspólnego z jego spisywaniem, czy nawet otwieraniem za pomocą łamania pieczęci i zapoznawaniem się z jego treścią. Jest to specjalna procedura, w której urzędowo potwierdza się, że taki testament został sporządzony i jednocześnie zabezpiecza się dokument w taki sposób, aby nie uległ on zagubieniu czy zniszczeniu. Procedura jest tożsamą z rozpoczęciem realizacji ostatniej woli zmarłego, więc zawiadamia się o niej wszystkich zainteresowanych, czyli najczęściej jego bliskich.
Przeczytaj również: W jaki sposób przekazać komuś mieszkanie?
Jak przebiega procedura otwarcia testamentu?
Procedura otwarcia testamentu przebiega w miejscach takich, jak Kancelaria Notarialna Agnieszka Bunkowska i nie musi to być siedziba tego samego notariusza, który go sporządził. Notariusz zaczyna procedurę na podstawie aktu zgonu. Dostarcza go najczęściej osoba, która wnioskuje o wszczęcie procedury. Jeżeli akt zgonu jest dostarczony, kancelaria notarialna wyznacza termin otwarcia i odczytania testamentu zmarłego. Sam notariusz nie jest zobowiązany zawiadamiać o tym fakcie każdego zainteresowanego sprawą, natomiast każdy ma prawo przyjść do kancelarii w tym momencie i wysłuchać treści testamentu.
Przeczytaj również: Poświadczenia notarialne - jakie są ich rodzaje i na czym polegają?
Przy odczytaniu testamentu obowiązkowo musi być osoba, która wnioskowała o wdrożenie procedury. Nie musi ona dziedziczyć na mocy tego testamentu, jednak przed odczytaniem powinna okazać notariuszowi swój dowód tożsamości.
Przeczytaj również: Oświadczenia i protokoły notarialne - rodzaje i zastosowania
W trakcie otwierania testamentu notariusz sporządza specjalny protokół z tego zdarzenia. W takim dokumencie między innymi są umieszczane data i miejsce czynności, jaką było właściwe sporządzanie testamentu. Powinna tam również znaleźć się data jego otwarcia. Po tym wszystkim na notariuszy leży obowiązek zabezpieczenia aktu przed zniszczeniem czy zagubieniem.
Po fakcie odczytania i ogłoszenia treści testamentu notariusz informuje o tym sąd i przysyła tam protokół wykonanych czynności. W całej sprawie znamienne jest, że sam testament ani też jego kopie nie są wydawane zainteresowanym stronom, nawet w przypadku, gdy postępowanie spadkowe jest już całkowicie zakończone.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana