Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zawrzeć intercyzę?
Umowa przedmałżeńska to klauzula, która określa sposób podziału majątku. W każdej chwili, zarówno przed, jak i po ślubie, porozumienie to może zostać osiągnięte u notariusza. Umowy takie są podpisywane jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Jeśli para zdecyduje się na nią, wspólność majątkowa nie istnieje. Kończy się ona z dniem zawarcia umowy majątkowej.
Kto może zawrzeć intercyzę?
Osoby fizyczne zamierzające zawrzeć związek małżeński mogą podpisywać umowy przedmałżeńskie. Mogą one wejść w życie tylko w przypadku legalnego małżeństwa. Ochrona rodziny przed zagrożeniami ze strony ryzykownej działalności zawodowej jednego z małżonków lub jego długów zaciągniętych przed ślubem jest jednym z najczęstszych scenariuszy, w których wprowadzenie rozdzielności majątkowej jest w pełni uzasadnione. Mienie osobiste dłużnika jest jedyną rzeczą, którą komornik może zająć w takiej sytuacji.
Przeczytaj również: Oświadczenia i protokoły notarialne - rodzaje i zastosowania
Jak informuje Notariusz Irena Antkowiak, w przypadku intercyzy wymagana jest forma aktu notarialnego. W związku z tym umowa przedmałżeńska musi zostać podpisana przed notariuszem. Umowa małżeńska będzie całkowicie nieważna, jeśli ten warunek nie zostanie spełniony.
Przeczytaj również: W jaki sposób przekazać komuś mieszkanie?
Co jeszcze warto wiedzieć?
Nie trzeba specjalnie się przygotowywać przed podpisaniem umowy przedmałżeńskiej. Na spotkanie z notariuszem w celu sfinalizowania umowy zwykle przeznacza się około 30 minut. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. Określa maksymalną taksę notarialną za umowę majątkową małżeńską, która wynosi 400,00 zł. Koszt wypisów z aktu notarialnego oraz 23% VAT nie są wliczone w powyższą kwotę.
Przeczytaj również: Poświadczenia notarialne - jakie są ich rodzaje i na czym polegają?
Intercyzę warto podpisać, gdy:
małżonek prowadzi działalność gospodarczą i chce ochronić partnera przed konsekwencjami,
współmałżonek chce uchronić partnera przed kłopotami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej,
jeden z małżonków wykonuje ryzykowny zawód.
Nikt nie myśli o rozwodzie, gdy bierze ślub, ale stanie się to znacznie szybciej, jeśli nastąpi podział majątku. Ponieważ każdy z małżonków będzie posiadał majątek osobisty, nie będzie potrzeby jego podziału podczas procesu. Umożliwi to uniknięcie sporu majątkowego i przyspieszy postępowanie sądowe. Po zawarciu umowy intercyzy majątek jednego z partnerów pozostaje chroniony i bezpieczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana