Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie wymogi formalne musi spełniać akt notarialny?
Akt notarialny to dokument o mocy prawnej, który odgrywa kluczową rolę przy różnego rodzaju sporach prawnych i nie tylko. Taki dokument sporządzany jest przez notariusza. Aby był on zgodny z prawem, musi spełniać kilka podstawowych wymogów. Jak wygląda przygotowanie aktu notarialnego i co potwierdza jego legalność? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w artykule.
Kiedy potrzebny jest akt notarialny?
Usługi notariusza przeznaczone są tak naprawdę dla każdego. Nieważne, czy jesteś w małżeństwie i prowadzisz sprawę podziału majątku, planujesz zakup nieruchomości, czy musisz zabezpieczyć dokumenty firmowe.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Akt notarialny to najlepsza dostępna forma zabezpieczenia interesów zarazem jednej, jak i drugiej strony. Ten dokument ma większą ważność niż zwykła umowa. Dlatego jego przygotowanie wymaga przestrzegania ściśle określonych zasad.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o umowie darowizny?
Sporządzenie aktu w szczególności przyda się w przypadku:
sprzedaży nieruchomości,
zrzeczenia się własności,
spisywania testamentu,
dziedziczenia majątku,
spraw małżeńskich,
wykonywania czynności związanych z prawem spółek,
udzielania pełnomocnictwa.
Notariusz Warszawa – Wola to miejsce, gdzie możesz skorzystać z usług prawnych na wysokim poziomie. Kilkunastoletnie doświadczenie notariuszy daje gwarancję, że dokumenty zostaną sporządzone z najwyższą starannością.
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się protokół spółek?
Sporządzanie aktu notarialnego krok po kroku
Aby akt notarialny miał moc prawną, musi zostać sporządzony w określony sposób. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że każdy dokument musi zawierać dokładną datę sporządzenia, podstawowe dane notariusza oraz szczegółowe dane wszystkich obecnych przy sporządzaniu aktu osób. Taki dokument staje się ważny w przypadku złożenia podpisu przez wszystkie zainteresowane strony.
Pierwszym krokiem przed spisywaniem aktu notarialnego jest potwierdzenie tożsamości wszystkich uczestników. Zadaniem notariusza jest ustalenie, czy zainteresowane osoby mają pełną zdolność prawną i działają z własnej woli.
Po sporządzeniu aktu notariusz jest zobowiązany przeczytać jego treść oraz warunki, a także upewnić się, czy każda osoba na nie przystaje. Zaakceptowany przez wszystkich dokument trafia do archiwum kancelarii, a strony dokonanej czynności otrzymują wypisy z pieczęcią i podpisem notariusza. Mają one taką samą moc prawną jak oryginał.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana