Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie wymogi formalne powinny spełniać umowy cywilnoprawne?
Umowa cywilnoprawna to jedna z częściej zawieranych umów. Jej podstawowe rodzaje to umowa o dzieło i umowa zlecenie. Zasady zawierania tego typu umów reguluje Kodeks cywilny. Aby były obowiązujące w świetle prawa, podczas ich zawierania muszą zostać spełnione określone wymogi formalne. Znajomość tych warunków pozwala zachować odpowiednie brzmienie umowy. Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady sporządzania umów cywilnoprawnych.
Oznaczenie daty i miejsca zawarcia umowy oraz jej stron
Każda umowa cywilnoprawna jest zawierana między stronami. Muszą one być wyraźnie oznaczone w treści umowy. Służą do tego pełne dane, a więc imię, nazwisko, nr PESEL, seria i numer dowodu tożsamości oraz miejsce zamieszkania. Zapisanie daty i miejsca zawarcia umowy ma znaczenie dla rozstrzygania późniejszych sporów dotyczących złamania jej postanowień.
Określenie rodzaju i zakresu czynności oraz wysokości wynagrodzenia
Podczas zawierania umów cywilnoprawnych niewątpliwie bardzo ważnym etapem jest określenie przedmiotu umowy. W treści umowy bardzo wyraźnie musi być określony rodzaj czynności, którą zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać na rzecz zleceniodawcy. Określenie narzędzi, które mają być użyte podczas wykonywania pracy, a także miejsca i czasu powinny również być zapisane w dokumencie. W tym celu możesz skorzystać z consultingu prawnego, który pozwoli Ci uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Inne wymagania dotyczące umów cywilnoprawnych
Czasami w umowie muszą zostać zawarte dodatkowe postanowienia, informacje i warunki. Mogą się okazać kluczowe dla rzetelnego wykonania powierzonego zadania lub istotne dla dobra stron. W takiej sytuacji warto pamiętać o wpisaniu ich w treści dokumentu. Niektóre zapisy mogą różnić się ze względu na charakter pracy, rodzaj branży, a nawet specyfikę danej firmy. Możesz wtedy zwrócić się o pomoc do prawnika, który zna się na prawie cywilnym i zawieraniu takich umów. Kompleksowych porad prawnych udziela wielu doradców, np. Kancelaria Prawa Pracy i BHP Witold Drozdowski w Rzeszowie. Prawidłowo sporządzona umowa cywilnoprawna to podstawa do wykonywania objętych nią czynności. Sporządź umowę, która wyczerpuje temat powierzonego zadania, aby dla obu stron jej postanowienia były jasne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana