Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Mobbing w miejscu pracy. Gdzie szukać pomocy prawnej?
Mobbing w pracy jest zjawiskiem obserwowanym od lat, choć przez długi czas nie był on uregulowane prawnie. W wielu przypadkach jego zgłoszenie jest problemem. Bardzo trudno jest udowodnić, że do niego doszło. Nie jest również łatwe określenie, gdzie leży granica nieetycznych i szkodliwych relacji zawodowych. Dowiedz się, czym jest mobbing i w jaki sposób chronić się przed nim.
Czym jest mobbing?
Mobbing może przybierać wiele różnych form. Na ogół określa się tym mianem uporczywe i długotrwałe:
stosowanie wyzwisk,
ośmieszanie w gronie współpracowników,
wykluczanie z zespołu,
rozsiewanie plotek o ofierze,
przydzielanie pracy poniżej kwalifikacji,
zastraszanie.
Jak wskazują specjaliści kancelarii adwokackiej Wojciecha Wojciechowskiego, mobbing niesie za sobą wiele poważnych skutków, w tym obniżenie oceny przydatności zawodowej, poczucie odosobnienia, stany lekowe, depresję, poważny rozstrój organizmu. Na ogół ofiara nie wie, gdzie szukać pomocy i jak się skutecznie bronić. Mobberami mogą być współpracownicy, przełożeni, podwładni, a nawet krewni pracodawcy.
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie upadłościowe?
Jak sobie poradzić z mobbingiem?
Należy pamiętać, że mobbing podlega odpowiedzialności wynikającej z przepisów prawa pracy oraz prawa cywilnego. Jest również usankcjonowany w kodeksie karnym, który traktuje to zjawisko jako przestępstwo. Z tego powodu, gdy staje się w obliczu takiego problemu, warto poszukać wsparcia u profesjonalistów. Ci mogą pomóc w uzyskaniu odszkodowania z tytułu mobbingu, które będzie wynikało z przeprowadzonego postępowania sądowego. Odpowiedni sąd pracy może bowiem wyciągnąć konsekwencje wobec mobbera.
Przeczytaj również: Na czym polega dozór elektroniczny?
Ważne jednak, by umieć udowodnić wystąpienie mobbingu. W tej czynności nieoceniona może być pomoc kancelarii adwokackiej, której pracownicy mają wiedza i doświadczenie w podobnych sprawach.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Udowodnienie mobbingu często wymaga zgromadzenia dowodów w postaci listów, wiadomości sms, e-maili, zdjęć itp. Muszą one potwierdzić długi czas trwania zakazanych działań, gdyż pojedyncza wypowiedź czy wiadomość nie będzie wystarczająca. Ofiara może spisywać wszystkie zdarzenia, które ją dotykają, a które mogą mieć znaczenie w takiej sprawie. Warto wówczas zanotować daty i godziny takich sytuacji, dobrym pomysłem jest pozyskanie zeznań świadków nękania. Poważnym dowodem może być orzeczenie lekarskie, które świadczy o zaburzeniach zdrowia, związanych z prześladowaniem danej osoby. Często wykorzystuje się ciągłe nagrania, które obejmują całe wypowiedzi. Tu jednak trzeba spełnić pewne warunki, by sąd zechciał rozważyć takie argumenty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana