Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega ograniczenie władzy rodzicielskiej?
Jeśli istnieją stosowne przesłanki ku temu, sąd opiekuńczy może ograniczyć władzę rodzicielską jednego z rodziców. Szczegóły z tym związane zostały opisane w Ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ograniczenia władzy rodzicielskiej. Dowiedz się, na czym ono polega i jakie są jej najczęstsze powody.
Co na temat ograniczenia władzy rodzicielskiej mówi Kodeks rodzinny i opiekuńczy?
Temat ograniczenia władzy rodzicielskiej został poruszony w art. 107. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Stanowi on jeden z kluczowych zapisów w kontekście spraw związanych z ograniczeniem władzy rodzicielskiej prowadzonych przez przedstawicieli kancelarii adwokackich z Płońska oraz wielu innych miejscowości. Treść omawianego artykułu znajduje się poniżej.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
§ 2. W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.
Jakie są najczęstsze powody ograniczenia władzy rodzicielskiej?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej bardzo często następuje na skutek braku kontaktów rodzica z dzieckiem. Adwokaci, np. z Płońska przypominają jednak – może do niego dojść również wtedy, kiedy sąd uzna, że rodzic ma zły wpływ na dziecko. Powodem ograniczenia władzy rodzicielskiej może być także poważny konflikt pomiędzy rodzicami oraz brak komunikacji pomiędzy nimi. W wybranych sytuacjach władza jednego z rodziców jest ograniczana na skutek jego uzależnienia, np. od alkoholu.
Przeczytaj również: Na czym polega dozór elektroniczny?
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie upadłościowe?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana