Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega przyspieszone postępowanie układowe?
Instytucja postępowania restrukturyzacyjnego pojawiła się w Polsce w 2016 roku, gdy weszła w życie ustawa Prawo restrukturyzacyjne, która zmodyfikowała dotychczasowe przepisy ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Na skutek wprowadzonych zmian, pojawiły się nowe procedury restrukturyzacji. W tym artykule postaramy się bliżej przedstawić przyspieszone postępowanie układowe, które jest jednym z głównych rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych.
Czym charakteryzuje się przyspieszone postępowanie układowe?
Przyspieszone postępowanie układowe pozwala dłużnikowi zawiązanie porozumienia z wierzycielami po przygotowaniu i akceptacji spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Może ono zostać wszczęte wobec dłużnika niewypłacalnego lub któremu grozi niewypłacalność, ale tylko wtedy, gdy suma wierzytelności spornych upoważniających do głosowania nad układem nie jest większa niż 15 procent.
Sąd rozpatruje wniosek o otwarcie i przeprowadzenie postępowania na posiedzeniu niejawnym jedynie w oparciu o dokumenty dołączone do wniosku. Jeżeli złożony wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas sąd nada dłużnikowi niezależnego nadzorcę sądowego. Jego zadaniem jest monitorowanie poczynań dłużnika, kontrola jego propozycji układowych oraz sporządzenie planu restrukturyzacji.
Osoba zadłużona nie może samodzielnie wybrać nadzorcy układu i zbierać głosów od wierzycieli. Z przyspieszonego postępowania układowego powinni skorzystać dłużnicy, którym zależy na natychmiastowej ochronie przed egzekucjami ze strony wierzycieli. Otwarcie uproszczonego postępowania jest możliwe tylko wtedy, gdy co najmniej 75 procent sumy wierzytelności przysługujących wierzycielom, ma charakter bezsporny. Otwarcie tego postępowania skutkuje bowiem zawieszeniem procesów egzekucyjnych.
Jakie korzyści płyną z przyspieszonego postępowania układowego?
Tryb ten przewiduje krótsze terminy na dopełnienie formalności, takich jak przygotowanie wniosku, spisu wierzytelności i spisu wierzytelności spornych oraz planu restrukturyzacyjnego Taka forma postępowania pozwala na zawarcie porozumienia w krótszym czasie, najczęściej jest to okres do trzech miesięcy – zauważa w rozmowie radca prawny z Kancelarii Burkot Legal z Łodzi.
Do zalet przyspieszonej procedury należy także zawieszenie postępowań egzekucyjnych dotyczących wierzytelności objętych układem, ochrona firmy przed rozwiązaniem umów kluczowych, swoboda w kierowaniu przedsiębiorstwem, możliwość uchylenia zajęcia rachunków bankowych czy uniknięcie stygmatyzacji dłużnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana