Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega służebność przesyłu?
Kwestia słupów energetycznych umieszczonych na prywatnych działkach jest tematem, który zainteresuje wielu właścicieli nieruchomości. Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują im w takiej sytuacji oraz na czym polega służebność przesyłu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii.
Poznaj swoje prawa jako właściciel nieruchomości ze słupem energetycznym
W sytuacji, gdy na terenie naszej nieruchomości znajduje się słup energetyczny, warto sprawdzić, jakie przepisy regulują tę sytuację. Właściciel działki ma prawo żądać od przedsiębiorstwa przesyłowego usunięcia słupa, o ile nie istnieje stosowna umowa służebności. Ponadto właściciel może domagać się odszkodowania za służebność przesyłu nawet za ostatnie 10 lat. Aby jednak dowiedzieć się, czy w konkretnym przypadku uzyskanie odszkodowania jest możliwe, warto sprawdzić kilka kwestii formalnych.
Przeczytaj również: Jak ustanowić służebność przesyłu?
Zapoznaj się z księgą wieczystą i sprawdź, czy istnieją zapisy dotyczące służebności przesyłu
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek próby dochodzenia swoich praw, warto sprawdzić w księdze wieczystej działki, czy w dziale III znajdują się zapisy dotyczące urządzeń przesyłowych umieszczonych na nieruchomości. Brak takich zapisów może świadczyć o tym, że słup energetyczny stoi na gruncie bezumownie, co daje podstawę do żądania odszkodowania. W takim przypadku, należy skontaktować się z przedsiębiorstwem przesyłowym i poprosić o dokumenty potwierdzające zajęcie nieruchomości lub zgodę właściciela na postawienie słupa.
Sprawdź, czy może mieć zastosowanie zasiedzenie służebności gruntowej
Czasem przedsiębiorstwa przesyłowe powołują się na zasiedzenie służebności gruntowej. Oznacza to, że jeśli słup energetyczny znajduje się na działce od ponad 20 lat, to dochodzenie roszczeń może okazać się bezzasadne. W sytuacji, gdy sprawa dotycząca słupów energetycznych na prywatnych działkach wydaje się skomplikowana, warto jednak zawsze skorzystać z usług kancelarii prawnej specjalizującej się w tego rodzaju sprawach, takiej jak Kancelaria prawna Błażeja Winklera z Poznania. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się, jakie prawa przysługują nam jako właścicielom nieruchomości i jakie są nasze szanse na uzyskanie odszkodowania. Warto podkreślić, że kwoty odszkodowań mogą być bardzo wysokie i wynosić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana