Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polegają protesty czeków?
Czeki to papiery wartościowe, które funkcjonują podobnie jak przekazy pieniężne. Są płatne za okazaniem, w przeciągu 10 dni od daty wystawienia. Wyróżnia się czeki na okaziciela, czeki na zlecenie i czeki imienne. Na czeku musi znajdować się kilka informacji: napis „czek”, polecenie wypłaty danej sumy pieniędzy, nazwa banku, z którego mają być wypłacone, a także podpis wystawcy, miejsce i data wystawienia. Czym jest wobec tego protest czeku?
Co to jest protest czeku?
Protesty czeków to dokumenty, w których w formie aktu publicznego notariusz sporządza adnotację na jednej ze stron czeku lub na oddzielnej kartce papieru i trwale ją dołącza do rzeczonego czeku. Protest jest wpisywany do repertorium P. Protesty czeków sporządzają i weryfikują notariusze. Jeśli więc potrzebujesz skorzystać z takiej usługi, zacznij od poszukiwań biura notarialnego, które zajmuje się takimi sprawami. Przykładem może być notariusz Aleksandra Jaskulska z Dąbrowy Górniczej. Szukaj kancelarii, w której duże doświadczenie w pracy i kontakt z wieloma złożonymi sprawami idzie w parze z rozległą wiedzą z tego zakresu.
Kiedy można sporządzić protest czeku?
Na sporządzenie protestu czeku jest czas tylko do momentu przeterminowania dokumentu. Nieprzekraczalnym terminem jest 1 dzień po dacie przeterminowania, a więc 11 dni od daty wystawienia. Protest czeku sporządza się w sytuacji, gdy z jakichś powodów bank nie chce lub nie może wypłacić wierzycielowi równowartości czeku. Może tak się stać wtedy, gdy czek jest bez pokrycia. W tej sytuacji protest czeku zabezpiecza pieniądze i daje posiadaczowi szansę na to, że odzyska swoje pieniądze.
Protest czeków – weryfikacja notariusza
Pracownicy kancelarii notarialnej muszą dokonać sprawdzenia, czy protest czeku jest zasadny. Weryfikacja notariusza polega na stwierdzeniu faktu niezapłacenia czeku. Potwierdzenie tej informacji skutkuje sporządzeniem protestu.
Na proteście czeku znajdują się dane osoby, która występuje z protestem oraz drugiej strony, czyli osoby, przeciwko której protest sporządzono. Na dokumencie znajdują się także informacje dotyczące utrudnionego dostarczenia protestu tej osobie. Tak się dzieje, gdy osoba ta nie stawia się na wezwanie, gdy nie można jej zastać, aby przekazać papier.
Protesty czeków są obecnie dość rzadko sporządzane. W sytuacji, gdy okażą się potrzebne, dobrze jest wiedzieć, w jakim miejscu można załatwić taką sprawę. Protesty czeków pomagają zapobiec powstaniu straty na skutek niewypłacenia pieniędzy przez trasata, czyli bank wskazany w treści czeku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana