Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najczęstsze przyczyny sporów spadkowych
Kwestia podziału majątku po zmarłej osobie często rodzi wiele konfliktów. Spory mogą pojawić się niezależnie od tego, czy spadkodawca pozostawił testament, czy też nie. Warto znać najczęściej występujące powody nieporozumień, aby wiedzieć, z jakimi sytuacjami powinniśmy się liczyć.
Niejasna wolna zmarłego
Najczęstszą przyczyną sporów spadkowych jest niejasna wola zmarłego. Gdy nie ma testamentu, kwestię dziedziczenia regulują określone przepisy prawa cywilnego, nie zmienia to jednak faktu, że osoby roszczące sobie prawo do majątku, mogą twierdzić, że to właśnie im należy się największa część środków. Szczególnie trudne są sytuacje, gdy pojawi się niespodziewany spadkobierca, np. nieślubne dziecko.
Inna niejasność powstaje, gdy testament jest sporządzony tak, by to w gestii spadkobierców leżało dokonanie podziału majątku spadkowego. Taka sytuacja rodzi bardzo wiele konfliktów, podsycanych dodatkowo przez fakt, że dopóki spadek nie zostanie podzielony, wszyscy uwzględnieni spadkobiercy mają prawo do współposiadania ujętych w testamencie przedmiotów.
Spór o zachowek
Spadkobierca ustawowy, który został pominięty w testamencie, może ubiegać się o zachowek. Nie są to małe kwoty, gdyż według ustawy zachowek to połowa wartości udziału spadkowego, który przypadłby spadkobiercy przy dziedziczeniu ustawowym. Nieraz zdarza się tak, że osoby uwzględnione w testamencie nie chcą wypłacić krewnemu należnej mu kwoty.
Wówczas konieczne jest złożenie pozwu sądowego. Zanim jednak pozwiemy do sądu kogoś bliskiego, warto skonsultować się prawnikiem. Porad prawnych w takich kwestiach udziela przykładowo Kancelaria Adwokacka Olgi Zubrzyckiej-Staniczek z Katowic. Przy sporze o zachowek konieczne jest także wycenienie majątku składającego się na spadek, co również może rodzić konflikty.
Podważenie testamentu
Zdarza się także, że część krewnych sprzeciwia się zapisom zawartym w testamencie i dąży do jego podważania. Najczęściej dotyczy to testamentów odręcznych. Prawo nie określa dokładnych wymogów, jakie powinien spełniać taki dokument, więc bardzo często brakuje w nich daty sporządzenia lub zawierają one bardzo niejasne sformułowania, które należy doprecyzować.
Przesłanką do unieważnienia testamentu może być niepoczytalność spadkodawcy, którą należy potwierdzić wynikami badań lub orzeczeniem lekarskim. Nieważność ostatniej woli powodują także takie czynniki jak przymus czy bycie pod wpływem błędu. Udowodnienie tego w sądzie jest jednak bardzo trudne i może prowadzić do licznych sporów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana