Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje odszkodowań dla rolników
Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z koniecznością wykupienia obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej (OC), która obejmuje wykonywanie podstawowej działalności związanej z uprawą lub hodowlą oraz korzystanie ze sprzętu rolniczego, w tym maszyn wolnobieżnych, takich jak ciągniki rolnicze, kombajny lub paszowozy. Umowa ubezpieczeniowa pozwala na uzyskanie odszkodowania pokrywającego różne rodzaje szkód.
Jakie polisy może wykupić rolnik prowadzący gospodarstwo?
Obowiązkowe ubezpieczenia, które muszą wykupić wszystkie osoby prowadzące działalność rolniczą, dysponujące areałem wynoszącym przynajmniej jeden hektar to OC rolników, a także ubezpieczenie budynków rolniczych. W pierwszym przypadku ochroną objęte są szkody wyrządzone przez rolnika oraz osoby, które z nim współpracują lub zostały w gospodarstwie zatrudnione. W grę mogą tu wchodzić straty różnego rodzaju od zniszczonych upraw sąsiada, po wjechanie ciągnikiem w pojazd poruszający się po drodze. Odszkodowania dla rolników przysługują także w razie szkód wyrządzonych przez hodowane zwierzęta np. stratowanie zboża. Z polisy OC wypłacone będą także sumy należne w przypadku odniesienia obrażeń z tytułu prowadzonych w gospodarstwie prac, a także wypadków śmiertelnych. Jeżeli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie budynków, to obejmuje ono zarówno budynki mieszkalne, jak i użytkowe w zakresie ryzyka zdarzeń losowych: pożaru, wiatru, nawałnicy, powodzi albo podtopienia, a ponadto opadów śniegu oraz gradu, uderzenia pioruna, eksplozji, czy obsunięcia się ziemi. Warto pamiętać, że brak polisy może skutkować karą grzywny.
Dlaczego odszkodowanie z polisy OC jest tak ważne?
Rolnictwo należy do branż, w których występuje wysoka liczba wypadków przy pracy. Ryzyko odniesienia obrażeń wiąże się z wykorzystywaniem dużej ilości sprzętu zmechanizowanego oraz realizowanych przy jego pomocy zadań, które często oznaczają zastosowanie elementów, które obracają się z dużą prędkością, są wyposażone w ostre krawędzie oraz mają znaczną masę. Środki z polisy, której wykupienie jest obowiązkowe, dają możliwość pokrycia choć części poniesionych strat. Wypłacone sumy mogą ułatwić powrót do zdrowia, np. pokryć część wydatków związanych z rehabilitacją. W przypadku wypadków śmiertelnych okażą się natomiast wsparciem dla rodziny. W razie problemów z uzyskaniem odszkodowania warto skorzystać z usług kancelarii odszkodowawczej, np. firmy Meritum, która zajmuje się kompleksową likwidacją szkód, a także odkupem roszczeń oraz wsparciem w sporach z towarzystwami ubezpieczeniowymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana