Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje poświadczeń notarialnych
Zakres działalności notariusza jest sztywno określony w różnych ustawach. Wśród czynności, do których jest upoważniony, znajdują między innymi poświadczenia. Mają one za zadanie potwierdzać autentyczność podpisu klienta lub określać zgodność poświadczonego odpisu z oryginałem. Warto wiedzieć, jakie jeszcze rodzaje poświadczeń notarialnych można wyróżnić.
Do czego służy poświadczenie notarialne?
Głównym założeniem poświadczenia jest uwierzytelnienie dokumentów. W przypadku niektórych czynności prawnych jest ono niezbędne, aby potwierdzić, że złożony pod pismem podpis jest w pełni autentyczny. W takiej sytuacji należy poprosić o pomoc upoważnionego do potwierdzania oryginalności dokumentów notariusza, np. z Kancelarii notarialnej w Otwocku. Podczas wizyty ważne jest posiadanie przy sobie dowodu tożsamości.
Każde oświadczenie notarialne powinno zawierać oznaczenie kancelarii, podpis notariusza oraz jego pieczęć. Oprócz tego umieszcza się na nim datę oraz określa miejsce, w jakim zostało sporządzone. Na prośbę klienta można zawrzeć na oświadczeniu również godzinę.
Jakie są rodzaje poświadczeń notarialnych?
Spośród rodzajów poświadczeń notarialnych można wyróżnić:
- poświadczenie autentyczności podpisu — polega na wykonaniu podpisu w obecności notariusza albo dowiedzeniu, że istniejący już podpis jest autentyczny. Konieczność złożenia tego typu poświadczenia wynika często z sytuacji, w której sporządza się umowy zbycia firmy lub udziałów w spółce. Takie oświadczenie jest również niezbędne podczas wyznaczania pełnomocnictwa i przy składaniu oświadczeń o charakterze majątkowym i niemajątkowym.
- poświadczenie zgodności odpisu, kopii oraz wyciągu z dokumentem — ta czynność pozwala na korzystanie z kopii dokumentu, którego oryginał właściciel chce zachować dla siebie. W tej sytuacji notariusz poświadcza wykonaną samodzielnie kopie. Jest to uznawane za najczęściej wykonywany rodzaj poświadczeń.
- poświadczenie daty okazania dokumentu — dzięki temu poświadczeniu dokument ma datę pewną, co ma gwarantować, że w momencie sporządzenia przez notariusza poświadczenia, dokument już istniał.
- poświadczenie pozostawania przy życiu — zadaniem notariusza jest potwierdzenie, że dana osoba żyje i znajduje się obecnie w określonym miejscu. W tym przypadku niezbędne jest spotkanie z notariuszem i potwierdzenie tożsamości za pomocą dokumentu, np. dowodu osobistego.
Zakres pełnionych przez notariusza czynności jest naprawdę szeroki. Poświadczenia notarialne są kwestią złożoną oraz często mogą powodować skutki prawne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana