Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rola adwokata w postępowaniu karnym
Prawo karne to zbiór zasad opisujących jakie dobra i wartości podlegają ochronie, jakie działania mogące je naruszać są zabronione, oraz kto i na jakich zasadach może być ukarany za ich popełnienie. Adwokat od prawa karnego z wykorzystaniem swojej wiedzy i doświadczenia ma za zadanie pomóc klientowi i doprowadzić do wydania przez sąd sprawiedliwego wyroku.
Adwokat a prawo karne
W związku z wysoką wagą spraw karnych udział adwokata w sprawach karnych jest szczególnie istotna. Ustawa karna procesowa określa udział adwokata w postępowaniu karnym w różnych rolach:
Przeczytaj również: Na czym polega dozór elektroniczny?
obrońcy,
pełnomocnika pokrzywdzonego w postępowaniu przygotowawczym,
pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego lub prywatnego w postępowaniu rozpoznawczym,
pełnomocnika powoda cywilnego.
Obrońca jest zobowiązany do utrzymania tajemnicy odnośnie wszystkich kwestii omawianych z klientem, poza tymi, na których ujawnianie zgadza się zainteresowany. Podczas postępowania przygotowawczego adwokat może przedstawiać dowody świadczące na korzyść oskarżonego, składać wnioski o przeprowadzenie czynności, a także wskazywać wszystkie zauważone uchybienia. Może również składać wnioski dotyczące uchylenia środka zapobiegawczego, a także pozostawać w kontakcie z podejrzanym w przypadku zastosowania tymczasowego aresztowania. Podczas procesu rolą adwokata okazuje się czynny udział w czynnościach procesowych, czyli zgłaszanie wniosków dowodowych, powoływanie zeznań świadków lub przestawianie opinii biegłych.
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie upadłościowe?
Rola adwokata po zapadnięciu wyroku
W sytuacji, gdy klient jest niezadowolony z wyroku, adwokat może w jego imieniu skorzystać ze środków odwoławczych w postaci zażalenia, apelacji lub kasacji. Takie samo prawo przysługuje również pełnomocnikowi oskarżyciela posiłkowego. W przypadku umorzenia postępowania, obrońca może też złożyć wniosek o jego wznowienie.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Adwokat może pomóc osobie skazanej poprzez przygotowanie wniosków o odroczenie wykonania kary, przerwę w jej wykonywaniu, jej warunkowe zawieszenie lub odbycie w postaci dozoru elektronicznego. Często używanym środkiem jest również wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie.
Adwokat w postępowaniu karnym ma ogromny udział, dlatego też ważne jest, aby cechował się dużą wiedzą i doświadczeniem w tego rodzaju sprawach. Te kryteria spełniają pracownicy Kancelarii prawnej Krzysztof Powierza w Lesznie. Sprawne działanie i zaangażowanie we wszystkie procedury sądowe może znacznie poprawić sytuacje osoby oskarżonej, a czasem nawet uchronić ją przed niepomyślnym rozstrzygnięciem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana