Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rola adwokata w postępowaniu karnym
Głównym celem adwokata w sprawach karnych jest udowodnienie braku popełnienia przestępstwa – jeśli działa jako obrońca. W sytuacji, gdy przestępstwo zostało jednoznacznie udowodnione, adwokat walczy o uzyskanie możliwie jak najkorzystniejszego wyroku w zakresie środków karnych i samej kary.
Na czym polega prawo do obrony?
Jedną z najważniejszych zasad postępowania karnego jest prawo do obrony, które przysługuje każdemu oskarżonemu zgodnie z treścią Kodeksu postępowania karnego. Prawo obejmuje pomoc adwokata jako obrońcy w sprawach karnych. Co istotne, ustanowienie obrońcy jest możliwe w ramach postępowania przygotowawczego, które poprzedza wniesienie aktu oskarżenia do sądu. To oznacza, że obrońca zostaje ustanowiony do obrony podejrzanego.
Przeczytaj również: Obliczanie wysokości alimentów. Kluczowe czynniki wpływające na decyzję sądu
Podstawowym zadaniem obrońcy jest jak najlepsze działanie w interesie oskarżonego. Powinien dążyć do uniewinnienia klienta lub maksymalnego obniżenia wymierzonej kary. W związku z tym musi wyróżniać się specjalistyczną wiedzą i bogatym doświadczeniem. Miejscem, gdzie można uzyskać kompleksową pomoc w tym zakresie, jest kancelaria prawna Zofia Krakowian-Witkowska i Wsp.Sp.K., która oferuje obronę praw na wszystkich etapach postępowania karnego.
Przeczytaj również: Co powinno znaleźć się w umowie z kancelarią prawną?
Jak ustanawia się obrońcę?
Ustanowienie obrońcy następuje poprzez udzielenie uprawnionej osobie upoważnienia do obrony w danej sprawie. Najczęściej wiąże się to z podpisaniem dokumentu zawierającego imię i nazwisko obrońcy, a także przedmiot sprawy. Zgodnie z przepisami jedna osoba nie może ustanowić więcej niż 3 obrońców do jednego postępowania.
Przeczytaj również: Na czym polega zasiedzenie nieruchomości?
Jeśli osoba została zatrzymana, tymczasowo aresztowana lub właśnie odbywa karę pozbawienia wolności, obrońca może być ustanowiony przez inną osobę. Choć taki obrońca dysponuje wszystkimi uprawnieniami, to jednak powinien postarać się o zatwierdzenie udziału w postępowaniu przez samego zainteresowanego.
Co w sytuacji, gdy oskarżony jest nieletni lub ubezwłasnowolniony? W takich przypadkach obrońca może zostać ustanowiony przez opiekuna faktycznego lub przedstawiciela ustawowego. Obrońca bierze udział we wszystkich czynnościach w ramach postępowania karnego, np. uczestniczy w przesłuchiwaniu świadków, lecz nie może złożyć wyjaśnień w imieniu oskarżonego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana