Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rola i zadania adwokata w sprawach karnych
Mianem sprawy karnej określa się postępowanie, które oparte jest o prawne regulacje z zakresu ustaw karnych. Celem sprawy jest ustalenie, czy doszło do czynu zabronionego, mającego postać przestępstwa oraz osądzenie sprawcy i wymierzenie kary. Sprawy karne niejednokrotnie są skomplikowane, dlatego pomoc adwokata może być nieodzowna. Dowiedz się, jaka jest jego rola w postępowaniu karnym.
Adwokat – czym się zajmuje?
Adwokat musi mieć skończone studia prawnicze i odbytą aplikację adwokacką, a także być wpisany na listę okręgowej rady adwokackiej. Najważniejszym zadaniem adwokata jest świadczenie pomocy prawnej, to znaczy udzielanie porad, sporządzanie opinii, a także reprezentacja klientów w sądach i urzędach. Nadrzędnym celem jego pracy powinna być dbałość o powierzonego mu klienta, czyli wypełnianie konkretnych zadań związanych ze sprawą, a także zapobieganie ewentualnym uchybieniom.
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie upadłościowe?
Adwokat w sprawie karnej – rola
Głównym celem, który stoi przed adwokatem, działającym jako obrońca podczas sprawy karnej jest udowodnienie braku popełnienia przestępstwa przez podejrzanego lub oskarżonego. Jeśli w danej sprawie przestępstwo zostało jednoznacznie udowodnione – powinien on walczyć o jak najniższy wymiar kary dla swojego klienta. Rolą adwokata jest również szczegółowe tłumaczenie klientowi, jak sprawa będzie przebiegać i jakie mogą być konsekwencje zarzucanego mu czynu. Profesjonalny adwokat powinien być szczery wobec klienta i otwarcie przedstawić mu wszystkie możliwe scenariusze, łącznie z tym najtrudniejszym. Pomaga on także właściwie zdefiniować potrzebne w sprawie dowody, i przygotować stosowne wnioski.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Adwokat jest też potrzebny w sprawach dotyczących zastosowania detencji sądowej, czyli przymusowego umieszczania osoby w zakładzie psychiatrycznym.
W jakich sprawach warto zgłosić się do adwokata?
Niezwłocznie po otrzymaniu wezwania na przesłuchanie w charakterze świadka, a nawet wcześniej – gdy doszło do zatrzymania, warto skontaktować się z adwokatem. Dzięki temu adwokat od samego początku będzie w stanie zapobiec błędom wynikającym na przykład z niewiedzy lub stresu klienta. Wybierając adwokata do tak poważnego postępowania jak sprawa karna, warto postawić na najlepszą kancelarię. Na terenie województwa opolskiego takie usługi świadczy na przykład kancelaria adwokacka Rafał Cichoń. Reprezentuje ona klientów w sprawach karnych dotyczących wykroczeń, przestępstw, warunkowego umorzenia postępowania, przedterminowego zwolnienia z odbycia pozostałej części kary, tymczasowego aresztu i innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana