Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rola notariusza w transakcjach kupna/sprzedaży nieruchomości
Dokument zbycia lub nabycia lokalu zawierany przez obie strony musi być potwierdzony aktem notarialnym. W przeciwnym wypadku tego typu umowa jest nieważna, a zakup czy sprzedaż nieruchomości pozostaje w niezgodności z prawem. Jakie jeszcze czynności związane z nieruchomościami powinny odbywać się z udziałem notariusza?
Kim jest notariusz i co należy do jego obowiązków?
Notariusz jest osobą zaufania publicznego oraz prawnikiem, który uprawniony jest do sporządzania aktów notarialnych oraz innych dokumentów natury prawnej. Powoływany jest przez ministra sprawiedliwości i stanowi gwarant ważności pism zawieranych w jego obecności. Notariusz upoważniony jest do sporządzania m.in. aktów poświadczenia dziedziczenia, oświadczeń, poświadczeń, protokołów, a także umów dotyczących transakcji kupna-sprzedaży, w tym nieruchomości. Profesjonalną i kompleksową obsługą tego typu działań zajmuje się kancelaria notarialna Twój Notariusz.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Notariusz a umowa kupna/sprzedaży nieruchomości
Rola notariusza w sporządzaniu umowy kupna/sprzedaży nieruchomości jest nieoceniona, ale i niezbędna. Do czynności notarialnych należy m.in. dokładne sprawdzenie przedmiotu umowy, szczególnie w kwestii jej statusu, ewentualnego zadłużenia, wartości rynkowej, własności, danych adresowych itp. Często zdarza się, że w tym przypadku pojawiają się niejasności lub nierozstrzygnięte kwestie prawne, których wyjaśnienie należy właśnie do notariusza.
Przeczytaj również: Znaczenie i rodzaje testamentów
Do zadań notariusza należy również sprawdzenie zgodności i autentyczności danych obu stron oraz woli wszystkich zaangażowanych w procedurę kupna/sprzedaży. Notariusz nigdy nie może dopuścić się faworyzowania którejkolwiek ze stron, a wszystkie wykonywane przez niego czynności muszą być zgodne z prawem.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o umowie darowizny?
Umowa przedwstępna a umowa finalna
O ile sporządzenie umowy przedwstępnej nie musi odbywać się w obecności notariusza, o tyle akt notarialny, by był zgodny z prawem, tego bezwzględnie wymaga. Notariusz przygotowuje umowy, informuje, jakie dokumenty należy przygotować oraz umawia spotkanie w dogodnym terminie. Następnie przeprowadza obie strony przez cały proces związany z formalnościami oraz nadaje całej procedurze charakter prawny. Umowa przedwstępna sporządzona w obecności notariusza może być podstawą do egzekwowania sporządzenia umowy finalnej przed sądem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana