Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rozwód a podział majątku u notariusza
Rozwód oznacza zawsze trwałe i nieodwracalne ustanie różnego rodzaju więzi łączących małżonków między sobą. Dotyczy to również więzi materialnych. Zazwyczaj w toczącym się postępowaniu rozwodowym wcześniej czy później pojawia się kwestia podziału wspólnego majątku pomiędzy byłych współmałżonków. Wszystkich formalności z tym związanych można dokonać nie tylko na drodze sądowej, ale również u notariusza. Dowiedz się więcej na ten temat!
W jaki sposób przeprowadza się podział majątku po rozwodzie?
Majątek pozostały po rozwodzie można podzielić na trzy różne sposoby. Zdecydowanie najdłuższą i najbardziej kosztowną drogą postępowania jest proces sądowy, który w niektórych przypadkach może trwać przez wiele lat. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest wzajemne dojście do porozumienia między byłymi małżonkami oraz skorzystanie z usług profesjonalnego notariusza zatrudnionego w takiej firmie, jak Kancelaria Notarialna Tomasz Zapart. Zawarcie stosownej umowy w formie aktu notarialnego jest konieczne zwłaszcza w przypadku, gdy częścią składową wspólnego majątku są nieruchomości, a także prawo do wieczystego użytkowania gruntu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Ewentualnie, jeśli rozwodzące się osoby nie dysponują żadnymi nieruchomościami, a w skład zgromadzonego przez nich majątku wchodzą wyłącznie dobra ruchome, wspomniana umowa może mieć zwykłą formę pisemną. Co istotne, u notariusza można przeprowadzić nie tylko podział całości, ale też części majątku.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o umowie darowizny?
Zalety korzystania z usług notariusza przy podziale majątku po rozwodzie
Skorzystanie z usług notariusza w trakcie podpisywania umowy o podziale majątku przynosi obu stronom wiele korzyści. Przede wszystkim w takiej sytuacji nie ma konieczności angażowania w proces wyceniania zgromadzonych dóbr profesjonalnych rzeczoznawców oraz pełnomocników procesowych. To zaś automatycznie przekłada się na niższe koszty całego przedsięwzięcia. Ponadto podział majątku u notariusza trwa znacznie krócej. Uproszczenie wszystkich procedur z tym związanych sprawia, że byli małżonkowie mogą sobie zaoszczędzić nieraz długoletniej batalii o należne im dobra materialne.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Trzeba mieć świadomość, że podziału majątku dokonuje się tylko wtedy, gdy ustaje wspólność majątkowa między mężem i żoną na skutek rozwodu albo separacji. W praktyce w takiej sytuacji najpierw ustanawia się rozdzielność majątkową, a następnie decyduje się o podziale majątku w określony sposób. W większości przypadków obu formalności można dokonać podczas jednej wizyty u wybranego notariusza.
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się protokół spółek?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana