Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Uprawnienia adwokata jako pełnomocnika w sprawie karnej
Uczestnictwo w procesie karnym to coś, co może budzić niepokój u każdego, kto na co dzień nie jest związany z prawem. Możemy jednak skorzystać z usług pełnomocnika, który będzie nieocenionym wsparciem na każdym etapie postępowania. W tym artykule wyjaśniamy więc, jakie zadania pełni wspomniany pełnomocnik, a także, dlaczego warto z takiej pomocy skorzystać.
Zadania pełnomocnika
Prawnik ten przejmuje większość naszych obowiązków, związanych z postępowaniem. Sporządzi on za nas niezbędne pisma oraz złoży je do odpowiednich organów, a oprócz tego może próbować wynegocjować ugodę. Powinniśmy mieć jednak świadomość, że od momentu udzielenia pełnomocnictwa, wszystkie działania zatrudnionego prawnika traktowane są tak, jakbyśmy dokonywali ich osobiście. Musimy mieć do niego pełne zaufanie, gdyż jego ewentualne zaniedbania dotkną bezpośrednio nas. Korzystajmy więc jedynie z kancelarii prawnych zatrudniających osoby z niezbędną wiedzą prawniczą, na przykład Indywidualna Kancelaria Adwokacka, by mieć gwarancję wysokiego poziomu świadczonych usług.
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie upadłościowe?
Kto może zatrudnić pełnomocnika?
Z pomocy takiej może skorzystać każdy uczestnik postępowania, z wyjątkiem oskarżonych i podejrzanych. Ich interesy reprezentują bowiem obrońcy, chociaż zakres obydwu funkcji jest do siebie zbliżony. Główna różnica polega na tym, że obrońcę oskarżonemu trzeba zapewnić, natomiast pełnomocnika zatrudniać nie musimy. Dodatkowo obrońcą może być jedynie adwokat, podczas gdy rolę pełnomocnika pełnią również radcy prawni. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku obrońców, koszty pracy pełnomocników może pokryć skarb państwa, jeśli sami nie posiadamy wystarczających środków na sfinansowanie takiej usługi.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Zalety zatrudnienia pełnomocnika
Uczestnictwo w procesie karnym jest dość skomplikowanym zadaniem. Jesteśmy zobowiązani wówczas do składania szeregu dokumentów, dotrzymywania terminów oraz analizowania pism procesowych. Bez szczegółowej znajomości prawa zapanowanie nad tym jest trudne, a brak skutecznych działań może mieć istotny wpływ na powodzenie sprawy. Co więcej, często sama konieczność kontaktu z wymiarem sprawiedliwości generuje ogromny stres, zwłaszcza w przypadku osób pokrzywdzonych. Dlatego właśnie warto wynająć pełnomocnika, który pomoże nam sprawnie przejść przez cały proces.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana