Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jakiej sytuacji można wnieść prywatny akt oskarżenia oraz jak go sporządzić?
Przepisy kodeksu karnego przewidują dwa tryby ścigania przestępstw – z oskarżenia publicznego oraz prywatnego. Ten drugi można zastosować wyłącznie w konkretnych sytuacjach, wymienionych w ustawie. Powinien on zawierać niezbędne elementy, by został przyjęty przez właściwy sąd i przez niego rozpoznany. Dowiedz się, jak i kiedy złożyć prywatny aktu oskarżenia.
Kiedy można wnieść prywatny akt oskarżenia?
W większości przypadków akt oskarżenia do sądu wnosi prokurator. Gromadzi on dowody, sporządza akt oskarżenia i bierze udział w postępowaniu sądowym. Ofiara przestępstwa jest wówczas świadkiem lub oskarżycielem posiłkowym. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy to poszkodowany lub jego pełnomocnik przygotowuje i wnosi ten akt. Ma to miejsce, gdy doszło do określonych, lżejszych przestępstw. Prywatny akt oskarżenia można wnieść, jeśli doszło do:
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie upadłościowe?
zniesławienia,
pomówienia,
zniewagi,
naruszenia czynności narządu ciała,
krótkotrwałego rozstroju zdrowia,
naruszenia nietykalności cielesnej.
Co ważne, prywatny akt oskarżenia można złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia zdobycia informacji o osobie sprawcy. Musi to mieć miejsce maksymalnie w ciągu 3 lat od dnia popełnienia przestępstwa. Jak podkreślają specjaliści Kancelarii adwokacka Adwokata Macieja Przybyła, w przypadku takich przestępstw dochodzi przede wszystkim do naruszenia interesu indywidualnego.
Przeczytaj również: Co powinien wiedzieć każdy, kto potrzebuje adwokata w sprawie jazdy po alkoholu?
Co powinien zawierać prywatny akt oskarżenia?
Przygotowanie prywatnego aktu oskarżenia może wymagać wsparcia z zakresu prawa karnego. Dokument ten powinien zawierać takie informacje jak:
oznaczenie osoby oskarżonej (wskazanie jej danych),
zarzucany czyn,
wskazanie dowodów na popełnienie czyny zabronionego.
Prywatny akt oskarżenia nie jest dokumentem sformalizowanym. Konieczne jest dołączenie do niego dowodu wpłaty kwoty będącej zryczałtowaną równowartością wydatków. Policja na wniosek ofiary lub jej pełnomocnika ma obowiązek przyjąć ustną lub pisemną skargę, a także zabezpieczyć dowody. Prokurator może w takich sprawach wszcząć postępowanie lub wstąpić do toczącego się. Przesłanką jest tu ważny interes społeczny. Warto pamiętać, że im lepiej przygotowany prywatny akt oskarżenia, tym większe szanse na korzystne rozstrzygnięcie. Warto w tej kwestii poradzić się doświadczonego prawnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana